توسعه کشت گیاهان دارویی عاملی برای جلوگیری از فرسایش خاک و افزایش ریزگردها

 

 

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محسن بیگدلی عضو شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، در رابطه با تأثیر گیاهان دارویی بر حفظ آب، خاک و محیط زیست گفت: برداشت بی رویه از منابع طبیعی و چرای بی رویه ما را با فرسایش خاک، سیل، ریزگرد و غیره مواجه کرده است.

وی همچنین بیان کرد: پیشنهاد من این است که مراتع و منابع طبیعی را به جای چرای دام به بهره برداری گیاهان دارویی اختصاص دهیم.

بیگدلی افزود: چرای بی رویه موجب فرسایش خاک است و از سوی دیگر ضروری است تا زراعت گیاهان دارویی توسعه داده شود، چرا که دیگر مقرون به صرفه نیست این گیاهان از منابع طبیعی برداشت شود..

این متخصص در حوزه شیمی گیاهی به برداشت غیراصولی گیاهان دارویی و داد و ستد کم ارزش آن توسط افراد غیرمتخصص اشاره کرد و ادامه داد: این در صورتی است که اگر برنامه توسعه‌ای برای کشت این گیاهان به صورت اقتصادی باشد، دیگر به مراتع فشار نمی‌آید و بهره‌برداری از مراتع محدود می‌شود.

این عضو شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در ادامه بیان کرد: برخی گیاهان هستند که ما هنوز دانش کشت آنها را نداریم چرا که خودرو هستند. اگر بهره برداری از این گیاهان را کنترل شده کنیم، منابع طبیعی ما حفظ می‌شود.

وی این اقدام را عامل جلوگیری از فرسایش خاک، بروز سیل و غیره دانست، زیرا که حمایت از رشد گیاهان دارویی در مراتع به افزایش پوشش گیاهان طبیعت کمک بزرگی خواهد کرد.

 

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…