صادرات ۹,۵ میلیون تن محصولات گلخانه‌ای در افق ۱۴۰۰/ راه‌اندازی پنج پایانه صادراتی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

 

نخستین همایش اسانس ایران از دیروز ۲۱ اردیبهشت‌ماه همزمان با شکوفایی گل محمدی و آیین گلاب‌گیری در کاشان آغاز به کار کرد.

مدیرکل دفتر گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از برگزاری نخستین همایش اسانس ایران ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری همزمان با شکوفایی گل محمدی و آیین گلاب‌گیری در کاشان خبر داد.

سیدمحمد کیایی با بیان اینکه با اعطای تسهیلات مورد نیاز، پایانه صادراتی احمدآباد مستوفی در تهران در سال جاری راه‌اندازی می‌شود، شروع به کار فاز نخست پایانه صادراتی نشتارود در استان مازندران نیز تا پایان امسال اشاره کرد.

وی همچنین گفت: در حال حاضر راه‌اندازی پنج پایانه صادراتی محصولات گلخانه‌ای را در دستور کار قرار داده‌ایم و طبق برنامه سالانه یک پایانه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

کیایی خاطرنشان کرد: در برنامه افق ۱۴۰۰ انتقال کاشت سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه، آزاد شدن ۳۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی که منجر به بهره‌وری بیشتر آب خواهد شد و همچنین صادرات ۹,۵ میلیون تن محصول سبزی و صیفی دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف آب در گلخانه یک‌دهم تا یک‌دوازدهم فضای باز است، افزود: اراضی آزادشده در این برنامه با توجه به شرایط آیش خواهند ماند تا آب مورد استفاده در آنها ذخیره شود یا کاشت محصولات اساسی همچون گندم و جو مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مدیرکل دفتر گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای تولید هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی در فضای باز ۴۵۰ لیتر و در گلخانه ۳۵ لیتر آب مصرف می‌شود، ادامه داد: با توجه به مصرف آب کم و بهره‌وری بالای آب در گیاهان دارویی، توسعه تولید این محصولات نیز در دستور کار قرار دارد.

کیایی از افزایش ۱۱ هکتاری سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سال ۹۴ نسبت به ۹۳ خبر داد و تصریح کرد: از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۵، توسعه گلخانه‌ها و گیاهان دارویی است و افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی سطح زیر کشت گیاهان دارویی در سال ۹۴ نسبت به سال قبل آن برای ما حائز اهمیت است.

وی از راهکارهای مؤثر در توسعه تولید این محصولات را برگزاری برنامه‌های آموزشی و ترویجی عنوان کرد و یادآور شد: با افزایش تولید گیاهان دارویی باید به‌دنبال ورود دانش فنی و تکنولوژی فرآوری و صنایع پس از برداشت این محصولات باشیم چون فروش ماده اولیه بهره‌وری را برای ما نخواهد داشت.

کیایی تأکید کرد: به‌دنبال افزایش درآمد در کشور با افزایش تولید هستیم و باید به این نکته توجه کنیم که فروش ماده اولیه ما را به هدفمان نخواهد رساند.

وی اظهار امیدواری کرد که با ورود تکنولوژی و دانش استحصال اسانس و مواد مؤثره گیاهان دارویی به کشور بتوانیم گام مؤثری در این عرصه برداریم.

مدیرکل دفتر گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی کوچک بودن عرصه گیاهان دارویی را از موانع افزایش ضریب مکانیزاسیون در مراحل کاشت، داشت و برداشت عنوان کرد و اظهار داشت: در همین باره به‌دنبال افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی با نگاه به بازار هستیم.

کیایی همچنین گفت: برای افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی صنایع مختلف دارویی، آرایشی و بهداشتی باید اعلام نیاز کرده تا بهره‌برداران کشت را به نسبت نیاز آغاز کنند.

وی در پایان با اشاره به رایزنی‌های انجام‌شده با بسیاری از کشورها در زمینه صادرات گیاهان دارویی افزود: سعی شده است صادرات این محصولات در تمامی تفاهم‌نامه‌ها گنجانده شود و به‌دنبال بازارهای صادراتی هستیم.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…