گذرگاه سبز گمرکی صادرات کالا از ایران به روسیه را چند برابر می کند

مسکو- ایرنا- توافق ایران و روسیه برای امضای چند سند همکاری گمرکی بویژه راه اندازی گذرگاه سبز که برای نخستین بار در تاریخ روابط اقتصادی دو کشور با هدف تسهیل صادرات کالای ایرانی در بخش های غذایی، کشاورزی و باغی قرار است هفته آینده در تهران انجام شود، می تواند صادرات کالا از ایران به بازار روسیه را چند برابر کند.
به گزارش ایرنا، براساس توافق راه اندازی «گذرگاه سبز» بسیاری از امور مربوط به بازرسی و ترخیص کالا و محموله های ایرانی در گمرک روسیه تسریع می شود.
به گزارش خبرگزاری تاس، آندره بلیانینوف رئیس اداره فدرال گمرک روسیه که براساس برنامه اعلام شده این قرارداد را در تهران امضا خواهد کرد، گفت: ایران پذیرفته است که از لحاظ میوه و سبزیجات جایگاه قبلی ترکیه را در بازار روسیه بگیرد و توافقنامه گذرگاه سبز گمرکی بین دو کشور در تهران امضا خواهد شد.
سرگئی لِوین معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه نیز پیش از این اعلام کرده بود: «گذرگاه سبز» بین روسیه و ایران در آینده ای نزدیک «با ظرفیت کامل بهره برداری خواهد شد».
یکی از مهم ترین دستاوردهای گذرگاه سبز که بزرگ ترین سند همکاری های تاریخ گمرکی دو کشور به شمار می رود، سرعت در صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه است و همچنین امکان استفاده طرف های روسی برای تجارت بیشتر با ایران را فراهم می کند.
براساس این توافق، روند اداری صادرات محصولات کشاورزی فاسد شدنی ایران در اولویت کاری گمرک روسیه قرار می گیرد و افزون بر این نیز در گذرگاه سبز گمرکی این کشور ترخیص خواهد شد و گمرک ایران هم متعهد شده است، اطلاعات و ارزش گمرکی کالاها را ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی نیز در باره برنامه سفر هیات روسی به ایران به خبرنگار ایرنا در تهران گفته است: امضای تفاهمنامه های گمرکی رشد و بهبود روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه را در پی خواهد داشت.
وی افزود: در سفر هیات روسی به تهران سه موافقتنامه همکاری بین گمرکات دو کشور امضا می شود که باید به تایید مجلس شورای اسلامی ایران و دومای روسیه برسد.
وی با یادآوری انعقاد و امضای توافقنامه در زمینه تبادل ارزش کالاها نیز گفت: بر اساس تفاهم صورت گرفته، قرار است ارزشگذاری اجناس توسط گمرکات دو کشور مورد قبول طرف مقابل قرار گیرد که گام مهمی برای صادرات و واقعی کردن قیمت کالاهای صادراتی است.
کرباسیان گفت: گذرگاه سبز از دیگر موارد تفاهمنامه دو کشور است که کمک بزرگی به صادرکنندگان ایرانی خواهد بود و فرصت مغتنمی در زمینه تعرفه، ارزشگذاری و ارزیابی کالاها محسوب می شود.
ایران و روسیه در دوره جدید توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی در نظر دارند، ارزش مبادلات در این بخش را از سالانه حدود دو میلیارد دلار کنونی در آینده ای نزدیک به حدود 10 میلیارد دلار در هر سال برسانند.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…