گلخانه‌های سنتی استان تهران، صنعتی می‌شود

 

آیانا: عجین شدن وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و بانک کشاورزی در یک حلقه و وصل آنها به یکدیگر، شاهد اجرای پروژه‌های موفق و استانداردسازی‌های مناسب خواهیم بود.

مدیر صدور پروانه مجوزهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، درباره مراحل احداث گلخانه‌ها در کشور با بیان اینکه بهره‌برداران با ارائه مدارک و پس از استعلام از سازمان‌های مربوطه در صورت کامل بودن مدارک به مشاوران دارای رتبه از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی معرفی می‌شوند، گفت: پس از ارائه طرح توجیهی فنی و اقتصادی از سوی مشاور، بهره‌برداران موظف هستند کار را به پیمانکار دارای رتبه از سوی سازمان بسپارند.

علی کاغذلو حداقل میزان سطح برای صدور مجوز را سه‌هزار متر عنوان کرد و افزود: در صورت کامل بودن مدارک، مجوز احداث گلخانه در کمتر از یک هفته صادر می‌شود.

وی از برگزاری کلاس‌های آموزشی برای ارتقاء رتبه دانش‌آموختگان در سازمان خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد ارتقاء اصول فنی احداث گلخانه‌ها هستیم و استانداردهای تعریف‌شده در کشور با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارند.

کاغذلو ادامه داد: تجهیزات و ادواتی که برای احداث گلخانه استفاده می‌شود در بیشتر مواقع ساخت داخلی کشور با کیفیت بالا هستند، اما در برخی موارد نیز برای حفظ کیفیت از تجهیزات وارداتی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به توسعه کشت گلخانه‌ها به‌عنوان یکی از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی و افزایش درخواست‌های صدور مجوز طی سال گذشته تصریح کرد: در حال حاضر رتبه نخست سطح زیر کشت گلخانه‌ای در کشور به استان تهران تعلق دارد و بیشترین پروانه برای کاشت سبزی و صیفی صادر شده است و تسهیلات بانکی نیز از سوی بانک کشاورزی با سود ۱۸ درصد و برای تعاونی‌ها از طریق بانک توسعه تعاون با سود کمتر از ۱۰ درصد ارائه می‌شود.

مدیر صدور پروانه مجوزهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران یادآور شد: با توجه به رتبه نخست استان تهران در میزان سطح زیر کشت و همچنین تولید گلخانه‌ای برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای این استان دارای اولویت است.

کاغذلو تأکید کرد: حلقه تأثیرگذار در احداث گلخانه‌ها پس از مطالعه و امکان‌سنجی اولیه، طراحی‌سازه و بهره‌وری از دانش فنی، "بازرگانی و بازار فروش" است که باید متناسب با شرایط استان، کشت‌های گلخانه‌ای توسعه پیدا کنند.

وی اظهار داشت: گلخانه‌ها باید بر اساس استانداردهای روز دنیا و قوانین موجود در نظام گلخانه‌ای کشور احداث شوند، چون این استانداردها هستند که تولید اقتصادی یک گلخانه را تضمین می‌کنند.

کاغذلو یکی از سیاست‌های سازمان را تبدیل گلخانه‌های سنتی به صنعتی عنوان کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آمادگی دارد پروانه‌های احداث این گلخانه‌ها را در کمترین زمان صادر کند.

وی یکی از حلقه‌های مفقوده در تولید اقتصادی را عدم استفاده کافی از دانش فنی کارشناسان بخش دانست و افزود: سازمان برای به‌روزرسانی اطلاعات مسئولان فنی کلاس‌های آموزشی را برگزار و از استفاده از دانش کارشناسان خبره داخلی و خارجی استقبال می‌کند.

مدیر صدور پروانه مجوزهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران با تأکید بر اینکه امروزه گلخانه‌های مدرن استان تهران محصولات کمی و کیفی مناسبی را تولید می‌کنند، خاطرنشان کرد: گلخانه‌هایی که از استاندارد روز استفاده می‌کنند، توانایی رقابت با بازارهای داخلی و خارجی را دارند و هزینه تمام‌شده محصولات آنها نیز بسیار پایین‌تر از گلخانه‌های سنتی است.

کاغذلو ادامه داد: با توجه به اینکه در کشور به‌ویژه در تولید گل و گیاهان زینتی در برخی ایام سال فروش کاهش می‌یابد، باید برای بازرگانی خارجی برنامه‌ریزی کنیم و سازمان نظام مهندسی آمادگی همکاری در این زمینه را نیز دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که بهره‌برداران پس از ساخت گلخانه‌ها در صورت بروز مشکل، چگونه باید اقدام کنند، تصریح کرد: پس از طراحی استاندارد گلخانه از سوی مشاور و تضمین طرح، بهره‌بردار ملزم به ساخت آنچه مشاور طراحی می‌کند است و در صورت بروز خسارت، سازمان مسئول پاسخگویی به بهره‌بردار است.

کاغذلو با اشاره به تعداد کم و محدود گلخانه‌های مدرن در سطح کشور یادآور شد: گلخانه‌های مدرن دارای سیستم اتوماسیون هستند که بسیار هزینه‌بر است و با تسهیلات حال حاضر که با سود بالا ارائه می‌شوند، نمی‌توان انتظار داشت تعداد آنها افزایش یابد، در صورت ارائه تسهیلات با سود پایین و تسهیل شرایط بهره‌برداری نیز قادر به احداث این گلخانه‌ها خواهند بود.

وی در پایان تأکید کرد: با عجین شدن وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و بانک کشاورزی در یک حلقه و وصل آنها به یکدیگر شاهد اجرای پروژه‌های موفق و استانداردسازی‌های مناسب خواهیم بود.

 

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…