صرف صحیح آب، راه حلی ساده برای حل بحرانی جهانی/ شش راه حل جامع برای مدیریت مصرف آب در بخش های کشاورزی، خانگی و صنعتی

خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا): حمیده قاسمی:

حتما برای همه ما پیش آمده است که پس از یک پیاده روی، خرید و کار و فعالیت در گرمای تابستان به یک شیر آب معمولی در پارک، خانه یا محل کار رسیده ایم. در این شرایط به دلیل سرد نبودن آب، برای چند ثانیه یا حتی چند دقیقه شیر آب را باز نگه داشته ایم تا پس ازخروج آب گرم تر، نوبت به خروج آب سردتر برسد تا بتوانیم با نوشیدن آن، عطش خود را برطرف کنیم و از تجربه شیرین نوشیدن آب سرد لذت ببریم ... این که بخواهیم به این لذت فقط یک بار در روز و درهنگام نوشیدن آب، دوش گرفتن، ظرف شستن و ... این کار را انجام دهیم، با وجود بیش از ۱۰۰ روز گرم و جمعیتی در حدود بیش از ۷ میلیارد در جهان و سکونت قریب به ۸۰ میلیون آن در کشور ما، هر کدام با هدر دادن حجمی در حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰سی سی از آب شرب برسیم، در لایه های عمیق تر ما را با یک حساب و کتاب سرانگشتی محاسبه هدر رفت چند دقیقه ای یا حتی چند ثانیه ای آب به اعداد و ارقامی می رساند که با توجه به بحران جهانی منابع آب و قرار گیری کشور ما در پهنه کویری و سختی های فراوان دسترسی به این منبع حیاتی، نه تنها لذت بخش نیست، بلکه تاثر برانگیز نیز هست و ما را به فکر وا می دارد که سهم ما در جلوگیری از تشدید این بحران چیست؟ در واقع با نگاهی منصفانه به حجم آب هدررفته از این طریق می توان در نشانه رفتن تمام اتهامات به بخش کشاورزی و کشیدن خط و نشان تمام بحران آب با درصدهایی غلو شده اندکی مداقه کرد و سهم اتلاف آب مصرفی خانوارها را نیز قابل تامل دانست.

محمد رضا جلیلی قاضی زاده، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران که سال هاست که بر روی شبکه ها و مدیریت مصرف آب تحقیق می کند در این رابطه به ایانا می گوید: اتلاف آب برای رسیدن به دمای دلخواه مصرف آن، معضلی است که برای رفع آن تحقیقات بسیاری در جهان صورت گرفته و امروزه از طریق سایت های تخصصی بسیاری می توان هر روزه این تحقیقات را دنبال کرد و چه بسا در فرهنگ و زندگی کشور درگیر بحران آب مانند ایران وارد کرد.

جلیلی می افزاید: در کشور ما آن قدر تفاوت اقلیم و دما داریم که وقتی در تهران در زیر دوش حمام منتظر گرم شدن آب و رسیدن به دمای دلخواه هستیم، درست در چند درجه پایین تر و در عرض جغرافیایی ۲۷ درجه، یک هموطن بندرعباسی منتظر سردتر شدن آب و رسیدن به دمای کمتر برای استحمام است.

وی در خصوص اتخاذ راهکاری برای حل این مشکل می گوید: در سایت تخصصی تحقیقات آب (IWA) پژوهش های کاربردی وجود دارد که از آن جمله اختراع دستگاهی بنام "ترمومیچر" است که با تنظیم درجه حرارت دلخواه بر روی آن، تنها با رسیدن به درجه مورد نظر شیر آب باز خواهد شد.

وی در ادامه راه های ساده تری را پیشنهاد کرده و به ایانا عنوان می کند:" قرار گیری یک لوله معمولی برای برگشت آب در پشت لوله آب گرم نیز می تواند راه گشا باشد که حتی بعضی از لوله کش های معمولی هم توانایی انجام این کار را دارند."

اما از آنجایی که یافتن راه حل هایی کاربردی برای رویارویی با بحران جهانی آب، امروزه امری بدیهی است و افزایش جمعیت جهان و تغییر الگوی آب و هوایی و عدم توزیع یکسان جمعیت و عدم توزیع یکسان نزولات آسمانی، می توان بحرانی را پیش بینی کرد که تا سال ۲۰۵۰ نرخ انقراض جانداران ( گیاهی/ حیوانی ) ۸ درصد افزایش یابد و بشر نیز در خطر جدی کمبود آب قرار گیرد.

در این میان به استثنای چالش هایی مشابه اتلاف تعمدی، سهوی یا ناگزیری آب در منازل، تام گلیسون "Tom Gleeson” استاد دانشگاه مک گیل و اوترخت آمریکا " که شش راه حل جامع برای حل مشکل بحران آب را ارائه داده است، با بیان این که ﺣﺪﻭد ۷۲ درصد ازﺳﻄﺢ ﮐﺮﻩ ﺯﻣﯿﻦ ﭘﻮﺷﯿﺪﻩ از آب ﺍﺳﺖ و به دلیل شوری۹۷ درصدی و قرارگیری ۷۰ درصد ﺁﺏ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﺩﻧﯿﺎ در ﮐﻼﻫﮏﻫﺎﯼ ﯾﺨﯽ ﻗﻄﺐ ها، ﮐﻤﺘﺮ ﺍﺯ یک درصد ﺁﺏ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﻪ ﺁﺳﺎﻧﯽ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ، تاکید می کند: از آنجا که تنها ۶ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺮﺯﯾﻞ، ﺭﻭﺳﯿﻪ، ﮐﺎﻧﺎﺩﺍ، ﺍﻧﺪﻭﻧﺰﯼ، ﭼﯿﻦ ﻭ ﮐﻠﻤﺒﯿﺎ دارای ۵۰ درصد ﺁﺏ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﺟﻬﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ. لذا ﯾﮏ ﺳﻮﻡ ﺟﻤﻌﯿﺖ ﺟﻬﺎﻥ ﺩﺭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ” ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎﺭ ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ” ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽﮐنند .

وی در ادامه شش راه جامع برای آن که جهان بتواند با کمبود آب کنار آید را این گونه توصیه می کند:

بهره وری آب کشاورزی :

بخش کشاورزی در حدود ۷۰درصد از آب مصرفی را به خود اختصاص می دهد که با ۵ دهم درصد بهره وری در هر سال ( تولید همان مقدار غذا با آب کمتر ) یک صرفه جویی ۲۰ درصد در مصرف آب در سال را به دنبال دارد و باعث کاهش ۲ درصد از جمعیت تحت تنش آب می شود . با استفاده از ارقام جدید محصولات مهمی چون گندم و برنج می توان به بهینه سازی راندمان آبیاری کمک کرد.

بازده آبیاری :

مقدار زیادی آب در طول آبیاری به هدر می رود که می توان با تغییر روش آبیاری از غرقابی و آبپاشی به قطره ای و سیستم های دقیق در هر سال یک درصد بهره وری را افزایش داد.

استفاده های خانگی و صنعتی :

با جلوگیری از نشت اتصالات سیستم های انتقال آب در بخش صنعت و استفاده از ابزار آلات مدرن در مصرف آب خانگی (سرشیرهای اتوماتیک و…) و استفاده ی مجدد از آب مصرفی می توان تا ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد.

محدود کردن رشد جمعیت :

باتوجه به اینکه افزایش جمعیت باعث افزایش تقاضا برای غذا می شود، می توان با کنترل نرخ زاد ولد از مصرف بیش از حد آب جلوگیری کرد.(چون تمامی غذاهای مورد استفاده ی بشر اعم از گیاهی ( سیب زمینی، گندم، برنج و…) و دامی نیازمند مقدار زیادی آب است. بنابراین با کنترل جمعیت جهان تا حد ۸ و نیم میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ می توان وضعیت آب موجود جهان را بهبود بخشید.

افزایش ذخیره آب :

محققین بر این باورند که با اقدامات نرم ( افزایش آگاهی بشر و ترویج فرهنگ درست مصرف کردن ) و اقدامات سخت (ساخت مخازن بزرگ تا حدود ۶۰۰کیلومتر مکعب، جهت ذخیره آب برای آینده ) می توان بحران کمبود آب در آینده را حل کرد.

نمک زدایی از آب دریا :

یکی دیگر از راه های جبران کمبود آب شیرین در جهان استفاده از دستگاه های آب شیرین کن است که با کمک آن می توان املاح آب را تا مرز استفاده کاهش داد. اما شایان ذکر است که این امر پرهزینه بوده و تا ۵۰ برابر هزینه ی به دست آوردن آب شیرین را افزایش می دهد.
حال با توجه به این راه حل های شش گانه و همچنین تاملی در روش مصرف نادرست آب در تمام عرصه ها اعم از خانگی و صنعتی آیا بازهم می توان تمام توپ مشکلات و بحران آب را به زمین کشاورزان انداخت و با نادیده گرفتن راه حل های ساده مصرف صحیح آب در تمام حوزه ها، فقط کشاورزی را مسبب کمبود آب در سفره های زیر زمینی قلمداد کرد!؟

 

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…