مجوزهای دست و پا گیر واردات نهال و اندام های تکثیری لغو شد

 

 

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، لغو مجوزهای غیر ضروری واردات نهال شامل ارقام و پایه های تجاری و همچنین اندام های تکثیری با هدف تسهیل در تجارت و کسب و کار فعالان بخش کشاورزی و در راستای قانون اصلاح مواد (۱)،(۶) و (۷) سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی انجام شده است.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی نیز طی نامه ای، لغو مجوزهای غیر ضروری واردات نهال و اندام های تکثیری را به معاون توسعه روابط اقتصادی، بازرگانی خارجی و رییس کل سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد.
علی اکبر مهر فرد در این نامه آورده است که واردات انواع نهال (ارقام و پایه های تجاری) با رعایت ضوابط فنی و شرایط قرنطینه ای اعلام شده توسط سازمان حفظ نباتات و همچنین مطابق با فهرست ارقام ثبت شده از سوی موسسه تحقیقات ثبت گواه بذر و نهال مجاز می باشد.
وی می افزاید: با توجه به نیاز کشور برای استفاده از ارقام جدید، ثبت سفارش ارقام جدید منوط به هماهنگی با موسسه ثبت گواهی و بذر و نهال و ثبت ارقام جدید در موسسه مذکور است و فهرست ارقام ثبت شده انواع نهال شامل ارقام و پایه های تجاری در دوره های سه ماهه توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به روز رسانی می شود و تغییرات از طرف این حوزه به سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می شود.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی در نامه اش تاکید کرده است که انواع اندام های تکثیری شامل نشا، پیاز گل، غده، کوروم و ریزوم فقط با رعایت ضوابط فنی و شرایط قرنطینه ای اعلام شده از سوی سازمان حفظ نباتات و همچنین کنترل و تطبیق آن به لحاظ شکلی توسط موسسه تحقیقات ثبت گواهی بذر و نهال مجاز است و ثبت سفارش این کالاها نیاز به اخذ مجوز از این حوزه ندارد.
بنا براین گزارش، وزارت جهاد کشاورزی از سال ۹۳ در راستای سیاست های رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار دولت و زدودن مقررات دست و پا گیر، سهولت و روان سازی در کسب و کار بخش خصوصی به عنوان دستگاه پیشرو اقدام به حذف مجوزهای غیر ضروری کرده که حاصل آن کاهش مجوزهای کسب و کار در زیر بخش های کشاورزی از ۴۴۴ مورد به ۹۶ مورد بوده است.اکنون نیز مرحله تسهیل و بهینه سازی فرآیند صدور مجوزها و کوتاه کردن زمان صدور در این وزارتخانه آغاز شده است.
عملکرد این وزارتخانه در حذف مجوزهای غیر ضروری از سوی دولت مثبت ارزیابی شده و اتاق بازرگانی،صنایع ، معادن و کشاورزی ایران نیز در فروردین ماه امسال در نشست سراسری نمایندگان خود از وزارت جهاد کشاورزی برای این موفقیت تجلیل کرد.
وزیر جهاد کشاورزی همواره بر ایجاد ساز و کار تجارت و روان سازی در کسب و کار بخش کشاورزی تاکید داشته است و در فضای بعد از برجام نیز تلاش ها در این حوزه شدت گرفته است. انتظار می رود با تسهیل و بهینه سازی فرآیند صدور مجوزهای کسب و کار، بخش خصوصی رغبت بیشتری به فعالیت، سرمایه گذاری و تجارت در بخش کشاورزی از خود نشان دهند.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…