بیش از 70% کشور جهان مقصد خرمای ایران

 

تهران - ایرنا - رییس انجمن خرمای ایران گفت: امروز بیش از 70 کشور جهان مقصد خرمای ایران محسوب می شوند و سالیانه 115 تا 150 هزار تن از این محصول کشاورزی از کشورمان به بازارهای مختلف بین المللی صادر می شود.

 
به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری اتاق تهران، «علی محمد صمیمی» افزود: سال گذشته استان بوشهر نزدیک به 26 هزار تن خرما به روسیه صادر کرد.
وی اضافه کرد: صادرات این محصول کشاورزی به روسیه روند سابق را حفظ کرده و این کشور همواره یکی از واردکنندگان خرمای ایران است.
به گفته وی، در شرایطی که وضع مالی روس ها خوب باشد، خرمای ایران را خوب می خرند؛ زمانی که وضع اقتصادی آنها خوب نباشد، خرمای ایران را کمتر خرید می کنند.
صمیمی، پیرامون این موضوع که گرمای هوا سبب از بین رفتن خرما می شود، گفت: این موضوع نادرست است؛ اگر هوا گرم شود، خرما زودتر رسیده و برداشت و به بازار عرضه می شود.
وی اضافه کرد: خرما اکنون در استان بوشهر تازه «خارک» شده و با وجود گرمای شدید هوا، نمی توان گفت که روی درخت خشک شده است؛ خبر خشک شدن خرمای کرمان باید بیشتر بررسی شود.
به گزارش ایرنا، دیروز(شنبه) برخی رسانه ها از افزایش دمای هوای کرمان و خشک شدن خوشه های خرما بالای نخل ها خبر دادند. «افزایش ناگهانی دمای هوا در شرق و جنوب کرمان به حدی رسیده که خوشه‌های خرما بر اثر گرمای طاقت‌فرسای این روزهای کرمان در مدت چند ساعت، بر روی نخل‌ها خشک می‌شوند.»
گفته می‌شود طبق الگوی سازمان هواشناسی استان کرمان، امسال متوسط دمای این استان افزایش ‌یافته و در تابستان‌، روزهای گرم نیز در حال زیادشدن است، در حالی که از میزان بارش باران و رطوبت نیز کاسته شده و ادامه این روند کشاورزی استان را که یک‌چهارم باغ‌های کشور در آن قرارگرفته تهدید می‌کند.
وجود نخلستان‌های گسترده در استان کرمان یکی از مزیت‌های اقتصادی منحصربه‌فرد استان کرمان است، بطوری که پس از پسته، خرما نخستین محصول ارزآور این استان محسوب می شود.
براساس آمار رسمی اعلام شده، استان کرمان رتبه نخست سطح زیر کشت خرما را در کشور دارد و به دلیل وجود ارقام کم بازده در زمینه تولید، در رتبه سوم قرار دارد.
صمیمی اظهار داشت: ایران در زمینه صادرات خرما مشکلی ندارد و همچنان کشورهای زیادی از واردات این محصول کشاورزی استقبال می کنند.
به گزارش ایرنا، ترکیه یکی از واردکنندگان خرمای ایران است و پارسال 16 هزار و 543 تن به ارزش چهار میلیون و 982 هزار دلار از ایران این محصول را خرید.
مجموع تولیدات کشاورزی کشور پارسال بیش از 110 میلیون تن به ارزش 40 میلیارد دلار بود که سهم این بخش در تولید ناخالص ملی 9.5 درصد و در فضای کسب و کار 32.5 درصد اعلام شد

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…