ظرفیت تولید کود اوره در کشور به 5 میلیون و 200 هزار تن رسید/افزایش 32 درصدی مصرف کود اوره در کشور

 

با افتتاح فاز سوم پتروشیمی شهدای مرودشت در شیراز، ۲۰ درصد به ظرفیت تولید اوره کشور افزوده می‌شود و ظرفیت کلی تولید به پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن می‌رسد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره اثرات افتتاحیه فاز سوم پتروشیمی مرودشت شیراز بر بخش کشاورزی گفت: با افتتاح رسمی فاز سوم پتروشیمی مرودشت شیراز، یک میلیون تن به ظرفیت کوده اوره کشور افزوده می‌شود.

یزدان سیف افزود: با افتتاحیه فاز سوم مجتمع پتروشیمی شیراز که تولیدات آن به‌طور عمده آمونیاک و اوره است، ۲۰ درصد به ظرفیت تولید کود اوره کشور افزوده می‌شود که تولید بالاتر امکان افزایش عرضه و بالا رفتن قدرت چانه‌زنی را باعث می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید کود اوره، توسط پتروشیمی‌های داخل کشور حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن بود که با افتتاح این پتروشیمی، ظرفیت کلی به پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن می‌رسد.

سیف ادامه داد: تولید اوره در کشور خطی و مصرف آن سینوسی است و هرچقدر میزان تولید افزایش یابد، هزینه‌های مبادله، انبارداری و تأمین کاهش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود با افتتاح رسمی پتروشیمی پردیس، تا شش ماه دوم سال جاری، یک‌هزار و ۸۰۰ تن دیگر به ظرفیت کود اوره کشور اضافه شود.

 

افزایش ۴۲ درصدی توزیع کود اوره در کشور

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اعلام اینکه توزیع کود اوره در مقایسه با سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته از افزایش ۴۲ درصدی برخوردار است، یادآور شد: در سال گذشته در مجموع توزیع کودهای پتاسه، ازته و فسفاته ۳۳۰ هزار تن بود، در حالی که امسال به ۴۸۰ هزار تن رسیده است و بخش اعظم آن نیز به کود اوره برمی‌گردد.

سیف تأکید کرد: میانگین مصرف کود اوره نیز از افزایش ۳۲ درصدی در مقایسه با سال گذشته برخوردار است.

وی اظهار داشت: مصرف کودهای شیمیایی در کشور ما نسبت به میانگین جهانی کمتر است، اما فرهنگ استفاده صحیح آن در حال جا افتادن است.

گفتنی است، فاز سوم مجتمع پتروشیمی مرودشت در استان شیراز با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر نفت، استاندار و تنی چند از مسئولان کشور صبح امروز افتتاح شد. این طرح به‌عنوان دومین طرح بزرگ توسعه در شرکت پتروشیمی شیراز از سال ۱۳۸۵ آغاز و عملیات ساخت سرویس‌های جانبی و نیروگاه، آمونیاک و اوره گرانول از مهرماه سال ۱۳۸۸ آغاز شد.

این طرح مشتمل بر واحد آمونیاک سه با ظرفیت دوهزار و ۵۰ تن در روز، واحد اوره سه با ظرفیت سه‌هزار و ۲۵۰ تن در روز است و سالانه ظرفیت تولید ۶۷۰ هزار تن آمونیاک و یک میلیون و ۷۰ هزار تن اوره گرانول را دارد و با آغاز بهره‌برداری رسمی از طرح توسعه‌ای پتروشیمی شیراز با تولید سالانه ۳,۷ میلیون تن کودهای ازته (اوره پریل و اگرانو - نیترات آمونیوم) آمونیاک، اسیدنیتریک، متانول و آرگون در ردیف بزرگ‌ترین واحدهای صنعت پتروشیمی کشور دارای جایگاه است.

لازم به ذکر است، این طرح برای بیش از ۲۳ میلیون نفر ساعت کار، اشتغال ایجاد می‌کند.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…