خرمای نوبرانه به بازار آمد/ سبقت رقبای شش گانه از ایران در بازار جهانی خرما

 

با وجود آنکه برداشت خرمای نوبرانه در بلوچستان و هرمزگان آغاز شده، اما شرایط ناگوار صادراتی و وجود ۵۰۰ هزار تن خرمای مازاد احیای ستاد خرمای کشور را ضروری کرده است.

دبیر انجمن خرما امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: برداشت خرمای نوبرانه در استان بلوچستان و هرمزگان آغاز شد و خارک و رطب برای مصارف محلی وارد بازار شده است.

سیدعلی‌اصغر موسوی افزود: برداشت خرما در بوشهر، خوزستان و کرمان تا یک ماه آینده به اوج خود نزدیک می‌شود، هرچند شرایط برداشت سال جاری چندان طبیعی نبوده و افزایش دما حجم ریزش نخیلات را افزایش داده است.

 

گرما و بی‌آبی با نخیلات خرما چه کرد؟

وی خاطرنشان کرد: افزایش دما تا ۵۴ درجه در خوزستان و هرمزگان باعث ریزش خرمای نخیلات شده و حجم تولید را در این مناطق کاهش داده است.

موسوی ادامه داد: ۸۰ درصد خرمای برخی مناطق استان هرمزگان نظیر دلگان و همچنین مناطقی از خوزستان از بین رفته است.

وی تصریح کرد: استان کرمان نیز علاوه بر افزایش دما، با کاهش آب در مناطق جنوبی خود روبه‌رو شد و برخی از نخلداران، نخیلات خود را رها کردند.

موسوی یادآور شد: مناطقی نظیر شهداد کرمان به شدت با کم‌آبی مواجه هستند و کشاورزان انگیزه‌ای برای احیای نخیلات خشکیده خود ندارند.

 

۵۰۰ هزار تن خرمای مازاد داریم

دبیر انجمن خرما تأکید کرد: سال گذشته ۱۴۰ هزار تن خرمای ایران به مقصد کشورهای آسیای میانه وارد بازارهای بین‌المللی شد.

وی اظهار داشت: هرچند حجم صادرات سال گذشته نسبت به سال‌های قبل آن شرایط بهتری داشت، اما واقعیت آن است که چهار برابر مقدار صادرشده خرمای مازاد در ایران وجود دارد.

موسوی همچنین گفت: حجمی بیش از ۵۰۰ هزار تن خرمای مازاد سالانه در کشور وجود دارد که حجم قابل توجهی از آن در انبارها سرانجامی جز ضایعات پیدا نمی‌کند.

 

عراق هم ایران را در بازار خرما پشت سر گذاشت

دبیر انجمن خرما با اشاره به وضعیت صادرات خرما افزود: در حالی که ایران با تولید یک میلیون تن خرما بزرگ‌ترین تولیدکننده خرمای دنیا به‌شمار می‌رود و وضعیت صادراتی خرمای کشورمان در شرایط ناگواری به‌سر می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته مصر، پاکستان، مراکش و عراق به‌عنوان صادرکنندگان خرما به‌شمار می‌رفتند که پس از وضعیت جنگی عراق شرایط این کشور در بازارهای بین‌المللی متزلزل شد.

موسوی ادامه داد: در غیبت عراق، امارات متحده عربی و عربستان با استفاده از تکنولوژی روز و واریته‌های مشتری‌پسند توانستند مبدل به رقبای بزرگی در منطقه شوند و اکنون بازار خرما را در اختیار گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر با کاهش فعالیت‌های ستاد خرمای کشور رقبای شش‌گانه ایران حتی عراق توانسته‌اند بازارهای صادراتی را از آن خود کنند و ایران به‌علت عدم تمرکز بر بازارسازی و بازاریابی نتوانسته محصول خود را یک‌چهارم قیمت محصولات رقیب عرضه کنند.

 

وقت احیای ستاد خرما رسیده است

دبیر انجمن خرما یادآور شد: ستاد خرمای کشور از آنجا بخش‌های تصمیم‌گیر را نیز در خود دارد، می‌تواند برای سرنوشت یک میلیون تن خرمای کشور که بدون شک ثروت ملی است، تصمیم‌گیری کند.

موسوی تأکید کرد: سکوت در برابر ضایع شدن سالانه صدها تن خرما پیش‌تر از این جایز نیست که علاوه بر آن معیشت هزاران خانوار نیز از طریق فروش عایدات نخیلات تأمین می‌شود.

وی اظهار داشت: صادرات خرمای کشور در ۵۰ سال گذشته بیش از ۱۰ درصد مجموع تولید هم نبوده است.

موسوی همچنین گفت: بازار بسیاری از کشورهای تولید کننده خرما از طریق سرکنسولگری و سفارتخانه‌های این کشورها تشکیل شده که ۱۹۰ کشور خریدار خرما در آن فعال است. به عبارت دیگر می‌توان گفت بازار جهانی خرما در سفارتخانه‌های این کشورها بازاریابی و بخش‌های خصوصی را فعال می‌کند، در حالی که در کشور ما سفارتخانه‌ها تنها نهادی هستند که خود را درگیر مسائل بازار جهانی محصول استراتژیک نظیر خرما نمی‌کنند.

وی در پایان با پیشنهاد تشکیل ستاد خرما در کشور همانند دیگر کشورها افزود: با تشکیل این ستاد سیاست‌های کلان برنامه‌ریزی و استراتژی‌ها تعیین می‌شود تا راهکارهای مناسب، با هماهنگی و تقسیم کار بین سازمان‌های ذی‌ربط ارائه شود.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…