بیشترین تسهیلات به گلخانه‌ها رسید/ لزوم افزایش سرمایه گذاری دز اجرای طرح‌های نوین ابیاری

 

 

بانک کشاورزی، آخرین آمار تسهیلات‌دهی تا نیمه نخست خرداد سال جاری را در قالب اینفوگرافی منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار ایانا، پرداخت تسهیلات برای پیشبرد بخش کشاورزی و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های بانک کشاورزی است. این مهم البته با کمک صندوق توسعه ملی تحقق خواهد پذیرفت. به‌طوری‌که طبق گفته مدیرعامل بانک کشاورزی، ۷۰۰ میلیون دلار از اعتبارات ارزی صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال ۹۵ برای کمک به اجرای طرح‌های راهبردی بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

طبق آخرین آمارهایی که اخیرا توسط بانک کشاورزی و در قالب اینفوگرافی منتشرشده، در نیمه نخست منتهی به ۱۵ خردادماه سال جاری، تهران بزرگ با دریافت چهارهزار و ۹۶۶ میلیارد ریال تسهیلات، در مقام نخست قرار گرفته و بعد از آن استان تهران با دوهزار و ۴۱۵ میلیارد ریال و آذربایجان شرقی با یک‌هزار و ۵۸۲ میلیارد ریال به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. طبق این اطلاعات، استان مرکزی با ۱۶ میلیارد ریال، کمترین تسهیلات را در بین استان‌های کشور دریافت کرده است.

 

 

در همین راستا بیشترین تسهیلات برای کشت گلخانه‌ای به نام آذربایجان شرقی به ثبت رسیده که ۳۶۲ میلیارد ریال از مبلغ دریافتی را به این امر اختصاص داده است؛ بنابراین می‌توان این استان را با توجه به آمار اعلام شده، در کشت گلخانه پیشرو دانست. اما آمارها در ۱۵ روز ابتدای خرداد ماه، شرایط را به گونه‌ای رقم می‌زند که استان تهران را در مقام نخست دریافت تسهیلات برای پروژه توسعه کشت گلخانه‌ای قرار می‌دهد. به عبارتی این استان در نیمه نخست خرداد، ۴۲۳ میلیارد ریال از منابع بانک و صندوق توسعه ملی دریافت کرده و پس از آن استان‌های اصفهان و آذربایجان شرقی به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

قابل توجه است که بانک کشاورزی، تنها در ۱۵ روز ابتدای خردادماه، یکهزار و ۴۰۰ میلیارد ریال به استان‌های مختلف در زمینه طرح‌های گلخانه‌ای تسهیلات ارائه داده که بیشترین و کمترین تعداد گلخانه مشمول به ترتیب در استان‌های آذربایجان شرقی (۵۹ واحد) و فارس (۱۵ واحد) قرار دارند. به‌طور کلی مبلغ گفته شده به ۴۲۱ طرح پرداخت شده و ۱۹۶ هکتار توسعه گلخانه را در پی داشته است؛ آن هم تنها در ۱۵ روز ابتدای خردادماه.

البته از این تعداد، تسهیلات ۱۶۷ گلخانه از محل منابع داخلی بانک (۴۱۰ میلیارد ریال) و ۲۵۴ واحد نیز از محل منابع صندوق توسعه ملی (۹۹۰ میلیارد ریال) پرداخت شده است.

بانک کشاورزی علاوه بر تسهیلات‌دهی برای توسعه کشت گلخانه‌ای، به خرید گندم نیز ورود پیدا کرده و طبق آمارهای منتشر شده، استان خوزستان با یک میلیون و ۳۸۸ هزار تن گندم خریداری شده رتبه نخست، پس از آن استان گلستان با یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن رتبه دوم و استان فارس با ۶۳۰ هزار تن جایگاه سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

از سویی دیگر، ۵۰۸ نفر با کمک تسهیلات بانک کشاورزی در خردادماه ۹۵ فرصت اشتغال پیدا کرده‌اند. ۸۲۸ میلیارد ریال، تسهیلاتی است که این بانک طی یک ماه به ۱۵ استان کشور پرداخت کرده است. ۳۵ طرح بزرگ در زیربخش‌های مختلف صنایع تبدیلی و تکمیلی، گاوداری، مرغداری، شیلات، خوراک، دام و آبزیان، سردخانه، ایجاد و توسعه گلخانه، گیاهان دارویی، بسته‌بندی و سیلاژ علوفه، زراعت و کشاورزی با همین تسهیلات به بهره‌برداری رسید.

بیشترین میزان اشتغال با ۲۳۲ نفر در پنج طرح واحد گلخانه سبزی و صیفی در استان‌های سمنان، همدان، کرمان، البرز و بوشهر صورت گرفته که ۳۱۵ میلیارد ریال از این مبلغ را جذب کرده است. اشتغال‌زایی برای چهار نفر در استان اصفهان، برای احداث واحد صنعتی کشت سیب‌زمینی با چهار میلیارد ریال اعتبار، کمترین میزان اشتغال‌زایی در میان طرح‌های ارائه شده را به خود اختصاص داده است.

اما یکی از نگرانی‌های موجود در این آمار، مربوط به طرح‌هایی است که در کنترل بحران آب و تجهیز مزارع به سیستم‌های نوین مربوط می‌شود. چرا که در آخرین فصل بهار، تنها دو طرح آن هم با مبلغ ۱۲ میلیارد ریال به‌عنوان آبیاری تحت فشار به بهره‌برداری رسیده و برای ۱۷ نفر در استان خوزستان و اصفهان، ایجاد اشتغال کرده است. با توجه به اهمیت و اولویت سیاست‌های کلان کشور در حل بحران آب، به‌نظر می‌رسد اجرای طرح‌های مربوط به آبیاری و افزایش راندمان تولید، باید از تعداد بیشتری نسبت به دیگر طرح‌ها برخوردار باشد. بر همین اساس، لازم است برای کاهش هدررفت آب، سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه افزایش یافته و اجرای چنین طرح‌هایی در صدر جدول قرار بگیرد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…