تغذیه مناسب و کافی از عوامل موثر در بهره وری آب/ غیر یکسانی کیفیت کود در تمام دنیا

 

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اشاره به اینکه بهره‌وری عوامل تولید به ترکیب مناسب و بهینه نهاده‌ها و عوامل تولید بستگی دارد، گفت: تغذیه کافی گیاه و مصرف انواع کودهای شیمیایی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های رشد گیاه می‌تواند بهره‌وری سایر عوامل تولید و نهاده‌ها نظیر آب را بالا ببرد.

یزدان سیف امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر افزود: تعابیر عامیانه از مصرف کود شیمیایی در جامعه وجود دارد که امروز در کشور ما کود شیمیایی زیاد مصرف می‌شود، اما این اظهار نظرها با مبانی علمی و تجربی و حتی تجربه کشورها سازگاری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: آمار بانک جهانی نشان می‌دهد که متوسط سرانه مصرف عناصر کودی در زمین‌های زراعی جهان حدود ۱۲۰ کیلو‌گرم است و اغلب کشورهای توسعه یافته اروپایی میزان مصرف عناصر کودی آنها‌ بالاتر از میانگین جهانی است. بر این اساس، همبستگی زیادی بین مصرف سرانه عناصر کودی و کمبود منابع آب در کشورهای جهان بر اساس این رتبه بندی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طبق آمار ۲۰۱۳ بانک جهانی، ایران رتبه ۱۱۷ را در مصرف کود دارد، ادامه داد: مجموع مصرف سه عنصر اساسی فسفر، پتاسیم و نیتروژن در دنیا ۱۸۴,۶ میلیون تن بوده است که مصرف این عناصر از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به‌طور میانگین ۱.۵ درصد رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۸ به ۲۰۰ میلیون تن رسد.

به گفته سیف، این در حالی است که ایران با در اختیار داشتن یک درصد تولید جهانی، باید یک میلیون و ۸۴۰ هزار تن از این عناصر را مصرف کند که پس از تبدیل به کود این رقم به ۴,۷ میلیون تن افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال، در سال ۲۰۰۹ که مصرف کود در ایران به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید، کمترین واردات غذا اتفاق افتاد و حتی ۵۰۰ هزار تن گندم نیز صادر شد، اما با این حال، در همین سال به ازای هر هکتار ۱۱۵.۵ کیلوگرم عنصرکودی در مزارع ایران پاشیده شد که در مقایسه با آمار سرانه مصرف ۱۱۹ کیلویی جهان، تقریباً به میزان متوسط دنیا مصرف کرده‌ایم. این در حالی است که کشورهایی مانند انگلستان، چین و آمریکا به ترتیب ۲۸۴، ۷۳۰ و ۱۵۵ کیلوگرم عنصر کودی در هر هکتار مصرف می‌کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به کمبود آب و بحرانی که تقریبا تمام کشور را درگیر کرده، نیاز است، ترکیب بهینه عوامل بیشتر رعایت شود و مصرف کود را افزایش دهیم تا بهره‌وری آب ارتقا یابد؛ یعنی در بیشتر مناطق بدون اینکه زمین را تغذیه کنند، از آن غذا می‌گیرند. در چنین شرایطی زمین فرسوده شده و بهره‌وری عوامل تولید پایین می‌آید؛ بنابراین اراضی آب مصرف می‌کنند، اما غذا ندارند.

سیف یادآور شد: طبق آمارهای موجود، ضریب همبستگی افزایش عملکرد کشت گندم و مصرف کود شیمیایی در کشت آبی ۷۸ درصد و در کشت دیم گندم ۵۱ درصد است.

وی در پایان درباره کیفیت کودها تأکید کرد: کیفیت کود بسته به فرمولاسیون و ترکیب عناصر و مواد همراه و همچنین کیفیت فرآوری و تولید متفاوت است و هر کشوری بسته به منابع داخلی و شرایط آب و خاک خود از بخشی از این ترکیبات استفاده می‌کند.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…