افزایش سطح گلخانه ها به 58 هزار هکتار تا سال 1404/ مازاد 300 هزار تنی در سال جاری

 

 

به گزارش خبرنگار ایانا، معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی عصر امروز در یک نشست خبری اعلام کرد: قرار است تا افق سال ۱۴۰۴ خورشیدی میزان سطح زیر کشت گلخانه‌ها به ۵۸ هزار هکتار افزایش یابد.

محمدعلی طهماسبی، با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۱۰ هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد، افزود: یکی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه‌ای است، زیرا به عنوان مثال، اگر برای تولید یک کیلوگرم خیار، ۴۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود، این میزان در درون گلخانه به ۴۰ لیتر کاهش خواهد یافت. بنابراین از آنجا که کشور ما از بحران کم‌آبی رنج می‌برد، استفاده از گلخانه می‌تواند در صرفه‌جویی بسیار موثر باشد.

صرفه‌جویی در انرژی، تولید محصول سالم‌تر و باکیفیت‌تر، یک دست بودن محصول تا ۹۵ درصد و داشتن قابلیت صادراتی، از دیگر مزایایی است که طهماسبی در ارتباط با کشت گلخانه‌ای از آن نام برد.

به گفته وی، در دنیا ۳ میلیون هکتار فضای گلخانه‌ای وجود دارد و ترکیه یکی از همسایگان ما، ۵۰ هزار هکتار از این مقدار را به خود اختصاص داده است. ایران نیز برای گسترش و توسعه این نوع کشت، تسهیلاتی را در نظر گرفته که با کمک همین حمایت‌ها در سال جاری تاکنون ۵۱۳ هکتار گلخانه در کشور ایجاد شده است.

طهماسبی با بیان اینکه کل تولید گلخانه‌ای در کشور به بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن می‌رسد، اضافه کرد: از ۵۱۳ هکتار گلخانه تازه تاسیس، برای ۲۲۰ هکتار از تسهیلات بانکی استفاده شده و مابقی آن به صورت طرح‌های خوداجرایی بوده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی، در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حال حاضر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار باغ در کشور وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود کل تولیدات باغی امسال به حدود ۱۸ میلیون تن برسد. این در حالی است که ایران در محصولاتی مانند پسته، زعفران، خرما و تولیداتی از این دست، سرآمد بوده و جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارد.

وی گفت: به عنوان مثال، در سال گذشته ۶۰۰ هزار تن پسته تولید شد که ۱۳۰ هزار تن آن به کشورهای دیگر رفت و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشت. البته ۶۰ تن از این محصول از اتحادیه اروپا برگشت خورد که به کشورهای دیگر مانند چین و برزیل فرستاده شد.

این مقام مسوول تصریح کرد: البته ۹۰۰ هزار هکتار از باغ‌های ما فرسوده هستند و لازم است که در نوسازی و بهبود آنها تسهیلات لازم را فراهم کرد. از طرفی ۶۰۰ هزار هکتار از باغ‌های کشور به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده‌اند که قرار است طی برنامه ششم، ۵۰۰ هزار هکتار نیز به این مقدار اضافه شود.

طهماسبی معتقد است ۲ میلیون هکتار اراضی شیبدار در کشور وجود دارد که وضعیت بارنگی در اغلب اراضی آنها مطلوب است. اکنون ۸۶۰ هزار هکتار از این اراضی ارزیابی کامل شده و قرار است در طول برنامه‌های آینده، به بهره‌برداری برسد. زیرا در این کشت، از آب سبز استفاده می‌شود و علاوه بر مهار فرسایش خاک، از جاری شدن روان‌آب‌ها و سیلاب‌ها جلوگیری خواهد شد.

وی کل اراضی شیبداری را که به زیر کشت رفته‌اند، ۴۵ هزار هکتار دانست و عنوان کرد: از این مقدار اراضی ۱۴۰ هزار تن محصول برداشت می‌شود؛ محصولاتی مانند انگور، بادام، گل‌محمدی و آویشن از نمونه‌های این نوع کشت هستند.

طهماسبی با بیان اینکه باور ضایعات ۲۰ تا ۳۰ درصدی به دلیل دست‌چینی به منظور تازه‌خوری، کمی دشوار است، تاکید کرد: یک‌سری از میوه‌ها مانند پرتقال هستند که ضایعات بسیار کمی دارند، اما اکنون بیشترین ضایعات در انواع سبزی مشاهده می‌شود. ضمن اینکه برآورد می‌شود میزان ضایعات کل میوه‌ها ۳ درصد باشد.

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایانا مبنی بر مقدار صادرات پرتقال در سال گذشته گفت: پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن از این محصول در کشور تولید شود. این در حالی است که سال گذشته، تولید پرتقال، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود و تقریبا نتوانستیم صادراتی را به ثبت برسانیم. این در حالی است که به شدت نگران افزایش حجم تولید در سال ۹۵ هستیم و باید برای صادرات بیشتر برنامه‌ریزی کنیم.

 

طهماسبی در ادامه درباره آخرین وضعیت واردات موز در ازای صادرات سیب تصریح کرد: بعد از اجرای این طرح ۱۵۹ هزار تن سیب در ۴ ماهه نخست امسال صادر شده است که با مقایسه با مدت مشابه پارسال به میزان ۳۰ هزار تن، افزایش قابل توجهی را نشان داده است.

وی افزود: این تصمیم در راستای حمایت از تولیدات داخلی صورت گرفته  و در دنیا دولت ها چنین حمایت‌هایی به صورت نرم‌افزاری از فعالان اقتصادی خود دارند.

 

 

قاچاق خانمان‌سوز

از نظر طهماسبی، یکی از بالاهای خانمان‌سوز کشور قاچاق میوه است. زیرا ضررهای جبران‌ناپذیری به باغ‌ها وارد می‌کند و بنابراین تاوان پولدار شدن یک عده سودجو را کشاورزان می‌پردازند. به عنوان مثال، جاروک لیموترش یا مگس مدیترانه‌ای نمونه‌ای از همین آفات است که به باغ‌های کشور هجوم آورد و نابودی صدها هزار درخت را رقم زد.

به اعتقاد وی، البته رسانه‌ها در چند ماه اخیر، در انعکاس اخبار مربوط به قاچاق، بسیار زحمت کشیدند. به طوری که سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق، مرتب جلسات پی در پی برگزار کرده و به شدت مراقب مرزها هستند و از نظر آماری نیز، شعله قاچاق، کم‌سوتر از گذشته شده است.

 

خسارات سنگین قاچاق میوه به لحاظ واردات آفات مهلک

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت باغبانی نیز در این نشست در ارتباط با ورود میوه‌های قاچاق به کشور گفت: واردات پرتقال از مصر در سال ۸۸ موجب ورود مگس آفریقایی به کشور شد.

به گفته ابوالقاسم حسن‌پور، این آفت که ۸۴ میزبانه است، تقریبا تمام باغ‌های انجیر ایران را آلوده کرد. به طوری که در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تا ۲۰ درصد از انجیر استهبان کاسته شد. هرچند در سال ۹۳ کنترل آفت، مشکلات را تاحدودی برطرف کرد.

حسن‌پور ادامه داد: اما این موضوع درباره لیموترش تاسف‌بارتر است. زیرا از ۴۲ هزار هکتار اراضی این محصول در سال ۸۴ بیش از ۶۲۰ هزار تن تولید می‌شد که امروز با از بین رفتن ۱۲ هزار هکتار از اراضی لیموترش، تولید آن به ۴۸۰ هزار تن تقلیل یافته است.

وی تصریح کرد: این یعنی بسیاری از آنهایی که تا به حال در مزارع لیموترش کار می‌کردند، اکنون بیکار شده‌اند؛ آن هم در مناطقی که بعضا دمایی بالای ۵۷ درجه را تحمل می‌کنند.

حسن‌پور در پایان تاکید کرد: بنابراین قاچاق به غیر از آفت، عوارض جانبی دیگری هم دارد. علاوه بر آن محصولاتی مانند خرما، انجیر و حتی مرکبات که در ایران به صورت نسبی، بسیار کمتر سمپاشی می‌شود، در حاشیه مدیترانه، تا ۲۷ بار سم را تحمل می‌کند. به همین دلیل نباید این میراث گران‌بها را که تولید محصولات سالم است، با ورود قاچاق از دست داد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…