برنامه دولت یازدهم ثبات قیمت انواع کود بوده است / افتتاح باشگاه کشاورزان در هفته دولت

 

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان این که برنامه این شرکت در دولت یازدهم ثبات قیمت انواع کود بوده است،گفت: تنها امسال یک تا 2 نوع کود افزایش نسبی قیمت داشت و در برخی کودها با کاهش قیمت مواجه بوده ایم.

 
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یزدان سیف روز یکشنبه در نشست خبری تشریح فعالیت های این شرکت به مناسبت هفته دولت افزود: میانگین افزایش قیمت انواع کود در سه سال فعالیت دولت یازدهم حدود 7.5 درصد بوده است، درحالی که در سال های 92-1390 فعالیت دولت دهم قیمت انواع کود شیمیایی به طور میانگین 143 درصد رشد داشت.
وی افزایش نسبی قیمت برخی کودها را به دلیل تخصیص نیافتن یارانه های کود عنوان کرد و گفت: برای تامین کود مورد نیاز کشور چاره ای جز افزایش قیمت در چند نوع کود نداشتیم.
سیف همچنین از افزایش حدود 10 درصدی قیمت انواع کودهای شیمیایی در سال زراعی 96-1395 خبر داد.

** افتتاح سامانه 1559 باشگاه کشاورزی ایران در هفته دولت
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از راه اندازی سامانه 1559 باشگاه کشاورزی ایران در سراسر کشور در هفته دولت خبرداد و گفت: این میز الکترونیک زنجیره خدمات کشاورزی با هدف ارایه اطلاعات، دانش بنیان کردن، آموزش و ترویج کشاورزان ایجاد شده است.

** آزمایش های آب و خاک رایگان ارایه می شود
سیف گفت: در این سامانه تحلیل اطلاعات هواشناسی، مشاوره تخصصی نحوه مصرف نهاده ها، آزمایش آب و خاک، صدور نسخه و توصیه های تغذیه ای نهاده های کشاورزی، سفارش گذاری نهاده ها و حمل برای مصرف، امکان دریافت نظرات و شکایات و صدور کارت اعتباری خرید نهاده ها براساس وسعت اراضی کشاورزی و میزان تولید به شکل رایگان ارایه می شود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تاکید کرد، با اجرای این طرح در استان های قزوین و لرستان تاکنون یک هزارو 120 نمونه آب و خاک دریافت شده که نتایج 463 نمونه به بهره برداران ارایه شده است.

** تامین نزدیک پنج میلیون تن کود در سال زراعی جدید
سیف افزود: در سال زراعی 96-1395 به میزان 4 میلیون و 750 هزار تن انواع کود شیمیایی برای تامین نهاده های مورد نیاز کشاورزان تهیه و تامین شده، اما پیش بینی تقاضا حدود 2.5 میلیون تن است.
وی دلایل افزایش مصرف کودهای شیمیایی را در دولت یازدهم تامین به موقع برای مصرف بخش کشاورزی، ترکیب های مناسب، قیمت مناسب، کنترل کیفیت، آموزش و ترویج و صدور کارت اعتباری برشمرد.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی افزود: درحال حاضر تمامی بخش های وزارت جهادکشاورزی شامل سازمان های جهاد کشاورزی در تمام استان ها آمادگی کامل برای تامین نهاده های کشاورزی را از جمله کود دارند.

** رشد 31 درصدی توزیع کود بین کشاورزان
سیف درباره توزیع انواع کود کشاورزی گفت: در چهار ماه سال جاری حدود 600 هزار تن انواع کودهای کشاورزی توزیع شد که 31 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش دارد. پیش بینی می شود این رقم تا پایان مرداد ماه جاری به 700 هزار تن برسد. در چهار ماه نخست سال گذشته 454 هزار تن انواع کود توزیع شده بود.
وی افزایش رشد تولید گندم در کشور را به دلیل رشد خرید و مصرف نهاده بهتر بین کشاورزان عنوان کرد و افزود: در عین حال در سال زراعی 95-1394 کلاس های آموزشی زیادی برای کشاورزان در حوزه نحوه و میزان مصرف نهاده بین کشاورزان برگزار شد که نتیجه آن افزایش بهره وری در تولید است.

** کود با کیفیت ارایه می شود
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تاکید کرد، با اقدام های صورت گرفته در بخش کنترل کیفیت در سه سال اخیر تمامی کودهای عرضه شده اعم از شیمیایی و آلی دارای شماره ثبت و گواهی ارزیابی کیفی است و براساس نیاز استان ها تدارک دیده می شود.

** بذر برنج، جو و گندم سال زراعی جدید فراهم است
سیف درباره تامین بذور محصولات اساسی گندم، جو و برنج برای سال زراعی 96-1395 گفت: بذر مورد نیاز این کشاورزان تامین شده است و حدود 500 هزار تن بذر در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.

** تامین 560 تن بذر دانه های روغنی برای سال زراعی جدید
وی گفت: برای سال زراعی جدید ( 96-1395) 560 تن بذر جدید دانه های روغنی در قالب 18 رقم از پنج کشور پیشرفته دنیا تامین شده که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد که این ارقام جدید در مقابل سرما و خشکی مقاوم هستند.

** بذر تراریخته وارد نکرده ایم
مدیرعامل شرکت خدمات حمایت کشاورزی، بذر را یکی از پایه های مهم تولیدات کشاورزی عنوان کرد و گفت: با وجود این که با تکنولوژی جدید در بحث بیوتکنولوژی و تراریخته مخالف نیستیم اما تاکنون بذر تراریخته یا بیوتکنولوژی به کشور وارد نکرده ایم.
وی براین باوراست که باید با تکنولوژی روز دنیا آشتی کنیم.

** تخصیص اعتبار برای جایگزینی ماشین آلات فرسوده کشاورزی
سیف تلفات بین سه تا 10 درصدی برداشت گندم و جو را ناشی از فرسوده بودن کمباین های بخش کشاورزی دانست و گفت: 267 هزار دستگاه تراکتور و کمباین در بخش کشاورزی بالای 13 سال عمر دارند که مصرف سوختشان به دلیل قدیمی بودن تکنولوژی بالاست.
وی ابراز امیدواری کرد در دو سال آینده با تخصیص 50 هزار میلیارد ریال ( پنج هزار میلیارد تومان) منابعی که از طریق فاینانس برای کشاورزان تامین می شود تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی به روزرسانی شود. علاوه برآن با استفاده از ظرفیت قانون رفع موانع تولید بتوانیم بخشی از یک هزار میلیاد ریال (100 میلیارد تومان) رقمی که دولت دراین زمینه اختصاص داده است را تامین و استفاده کنیم.

** طرح جایگزینی سموم کم خطر به جای سموم بی کیفیت در هفته دولت سال آینده
سیف از اجرای طرح جایگزینی سموم دفع آفات نباتی کم خطر به جای سموم بی کیفیت در هفته دولت سال آینده خبر داد و افزود: 38 نوع سموم علف کش، کنه کش، حشره کش و قارچ کش خواهیم داشت که به لحاظ کیفیت جدید است.
وی اظهارداشت: 22 نوع کود کشاورزی را در سبد قرار می دهیم که در بسته های کودهای آلی و بیولوژیک قرار خواهد گرفت.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…