صادرات محصولات کشاورزی نیازمند برندسازی/ سموم کم خطر استفاده شود

 
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدعلی طهماسبی امروز شنبه در نشست بخش خصوصی و دولتی در اتاق بازرگانی ایران افزود: در حال حاضر خریداران خارجی به دنبال خرید از فرد نیستند بلکه به دنبال تشکلی قوی در این هستند تا بتوانند محصول مورد نظر را با حجم بالا، مستمر و با قیمت منطقی خریداری و تامین کنند.

 

** احداث پایانه های صادراتی برای صدور 500 هزار تن پرتقال
وی با بیان این که تسهیل در صادرات نیازمند احداث پایانه است، اظهار داشت: هم اکنون در جاهای مختلف کشور از جمله جیرفت، پایانه های صادراتی در حال احداث است و صادرات انواع محصولات کشاورزی همچون پرتقال امکان پذیر خواهد شد، تا جایی که بتوان حداقل 500 هزار تن پرتقال صادراتی را به کشورهای هدف ارسال کرد.

 

**بکارگیری سموم کم خطر با دوره کارنس پائین
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت استفاده از سموم گفت: میزان و چگونگی تولید کیفی را تجارت، بازرگانی و بازار تعیین می کند زیرا وقتی اتحادیه اروپا از ایران درخواست پسته سالم و بدون آفلاتوکسین کرد، ما سعی کردیم با برچیدن سیستم های سنتی و استانداردسازی شرایط را برای تولید بهتر فراهم کنیم.
طهماسبی اظهار داشت: استفاده از سموم کم خطر با دوره کارنس پائین(ماندگاری در گیاه) می تواند در صادرات محصولات کشاورزی نقش موثری داشته باشد و هم اکنون چنین برنامه ریزی را در دستور کار داریم.
وی ضمن انتقاد از ورود سموم قاچاق به کشور گفت: باوجود تلاش های سازمان حفظ نباتات سموم قاچاق با حجم بالا به راحتی وارد کشور می شود.
معاون امور باغبانی وزیرجهادکشاورزی می گوید، برای جلوگیری از ورود سموم قاچاق به بازار باید بخش خصوصی همکاری لازم را به عمل آورد و با جمع آوری قوطی های سم از ورود این کالای غیرمجاز جلوگیری کنند.
طهماسبی گفت: اگر به دنبال جلوگیری از مصرف سموم پرخطر و قاچاق هستیم بهتر است تغییراتی در تعرفه گذاری، جمع آوری قوطی های خارجی و پلمپ فروشگاه های غیرمجاز سم داشته باشیم که این امر نیازمند همکاری بخش خصوصی است.

 

** توسعه کشت زیتون همزمان با اجرای طرح دانه های روغنی
معاون وزیر جهادکشاورزی خاستگاه زیتون را ایران نامید و گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی اصلاح باغ ها و توسعه اراضی زیر کشت زیتون است به طوری که هم اکنون 95 هزار هکتار زیر کشت زیتون قرار دارد که باید توسعه یابد به طور مثال در اردن 300هزار هکتار از اراضی به کشت زیتون اختصاص دارد.
طهماسبی گفت: تولید این محصول علاوه بر اشتغالزایی در ترسیب کربن و تولید روغن نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
مقام مسوول در کابینه یازدهم درباره تفاوت مدت زمان ماندگاری نارنگی ایرانی و پاکستانی افزود: امکان تولید نارنگی پاکستانی در ایران وجود دارد، اگر بازار و پتانسیل های صادراتی چنین قابلیتی را از نارنگی تولیدشده در ایران تقاضا کند، می توان به سهولت آن را تولید کرد، به طوری که اکنون حدود 700 هزار تن از این محصول در کشور تولید می شود.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…