محصولات کشاورزی ایران در 1000 فروشگاه زنجیره ای روسیه عرضه می شود

 

 

 

رئيس شرکت فروشگاه هاي زنجيره اي ايکس فايو روسيه در مذاکره با قائم مقام وزير جهاد کشاورزي در امور بازرگاني براي انعقاد قراردادهاي بلندمدت با هدف عرضه توليدات ايراني به ويژه ميوه و سبزي تازه در شعبه هاي اين فروشگاه اعلام آمادگي کرد.
به گزارش ايانا از پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد کشاورزي، علي اکبر مهرفرد، قائم مقام وزير جهاد کشاورزي در امور بازرگاني در مذاکره با هياتي از مديران فروشگاه هاي زنجيره اي ايکس فايو به سرپرستي نائوف رئيس اين شرکت، ضمن تاکيد بر کيفيت خوب توليدات ايراني در عرصه هاي مختلف از جمله غذايي و باغي که به بازار هاي کشورهاي مختلف جهان از جمله روسيه صادر مي شود، زمينه همکاري ها در اين حوزه را گسترده خواند.
 مهرفرد در اين نشست که روز چهارشنبه برگزار شد، با اشاره به اينکه تشکيل يک کنسرسيوم مشترک مي تواند زمينه ساز همکاري هاي بازرگاني باشد، افزود: بايد برنامه هاي مرحله اي با ايکس فايو تدوين شود تا بتوان گام هاي اصلي را در اين زمينه برداشت.
 وي همچنين اظهار کرد: افزايش محصول با حفظ کيفيت مطابق استانداردها و همچنين برنامه بيشتر شدن توليداتي که نياز به آب کمتري دارند در دستور کار ايران قرار دارد.
 مهرفرد با اشاره به اينکه مصرف سرانه ميوه در ايران 200 کيلوگرم در برابر شاخص 75 کيلوگرم جهاني است، جايگاه برتر جمهوري اسلامي در اين حوزه و همچنين توليدات انبوه محصولات ديگر را نقطه قوت پايدار ماندن همکاري هاي مطمئن بازرگاني خارجي ايران در اين عرصه برشمرد.
 در ادامه نشست، نائوف مدير ارشد ايکس فايو و رئيس هيات روسي با تاکيد بر اينکه اين شرکت با يکهزار فروشگاه زنجيره اي متکي به شبکه گسترده اي از واردات و فروش در شهرهاي مختلف روسيه فعاليت رو به توسعه اي دارد، گفت: ايکس فايو با وجود 20 سال سابقه کار از نظر حجم در آمد در جمع 10 شرکت برتر روسيه قرار دارد و با شرکت هاي بزرگ و پرسابقه از جمله گاز پروم در حوزه در آمدي رقابت مي کند.
 وي همچنين با اشاره به هدف گذاري اين شرکت براي تصاحب 20 درصد بازار مصرف روسيه و گشايش شعبه هاي بيشتر، اظهار کرد: با توجه به اينکه تحريم هاي متقابلي بين روسيه و غرب وجود دارد، واردات از آمريکا و کشورهاي اروپايي را قطع کرده و در صدد جايگزين هستيم که مي توانيم بندر آستراخان روسيه (کرانه شمال غربي خزر) را براي واردات محصولات و توليدات ايراني به فهرست خود بيافزائيم.
 نائوف تاکيد کرد: همکاري هاي سياسي خوب ايران و روسيه و همچنين روابط رو به رشد اقتصادي دو کشور مي تواند زمينه ساز افزايش همکاري ها در حوزه بازرگاني محصولات باغي و سبزي ها شود که هم اکنون نيز در اين حوزه صادرات از ايران به روسيه وجود دارد.
 وي در پايان ضمن ابراز علاقه براي دريافت برنامه زماني کشت، برداشت و عرضه محصولات در ايران گفت که با تنظيم قراردادهاي بلندمدت و برنامه ريزي تقويم واردات هفتگي و توليدات تازه، امکان فروش ميوه هاي ايراني در شعبه هاي هزار گانه ايکس فايو فراهم مي شود.
 در ادامه همچنين در باره اولويت هاي دريافت محموله هاي جاليزي به ويژه خيار و گوجه فرنگي براي ايکس فايو از ماه نوامبر (پائيزه)، برنامه هاي ادامه مذاکرات براي انعقاد قراردادهاي بلندمدت، سفر هياتي از اين شرکت به ايران در ماه آينده ميلادي (اکتبر) و افزايش همکاري ها بررسي شد.
 هيات جهاد کشاورزي ايران با هدف انجام مذاکرات گسترده در اين حوزه با طرف هاي روسي از جمله براي افزايش همکاري هاي بازرگاني به مسکو سفر کرده است.
 قراردادها و توافق هاي دو سال گذشته مسکو و تهران براي گسترش همکاري بخش هاي خصوصي بويژه در حوزه بازرگاني از جمله صادرات سبزيجات تازه و محصولات باغي به عنوان نياز اول روسيه، مسير صادرات انبوه ميوه هاي ايراني را به اين کشور باز کرده است.
 اکنون کيوي، سبزيجات تازه، انواع فلفل دلمه، هندوانه، کلم و کلم بروکلي از پر حجم ترين اقلام صادراتي ايران به روسيه به شمار مي رود که افزون بر توزيع در بازارهاي محلي، توسط فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ مانند «اوشان» که در بسياري از شهرهاي اين کشور و ديگر کشورهاي جهان نمايندگي دارد، عرضه مي شود.
 روسيه به علت موقعيت جغرافيايي و سردسيري بسياري از مناطق، بخش اصلي نيازهاي جمعيت حدود 147 ميليون نفري خود را در اين بخش از خارج و حتي کشورهاي بسيار دور دست تامين مي کند که اين مساله سبب افزايش قيمت ها مي شود، اما با توجه به نزديکي با ايران و وجود مسيرهاي کوتاه ترکيبي آبي زميني از خزر و همچنين هوايي، اقلام صادراتي ايراني با بهاي کمتري عرضه مي شود.
 از سوي ديگر، ايران و روسيه چندي پيش در تهران قرارداد گذرگاه سبز گمرکي را امضا کردند که بر اساس آن براي تامين نيازهاي روزانه ميوه و سبزيجات، لبنيات، گوشت سفيد و آبزيان اين کشور، ساده سازي مقررات گمرکي براي صادر کنندگان ايراني اجرا خواهد شد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…