کاهش مجوزهای بخش کشاورزی با هدف تسهیل و رفع موانع تولید

 
 
به گزارش ایرنا سید جمال مدرسی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: حذف مجوزهای غیر ضروری در چارچوب بهبود قوانین کسب و کار، تکالیف در زمینه توسعه صادرات، بسترسازی و تسهیل امور تجاری بخش کشاورزی صورت گرفت.
وی ادامه داد: بدین منظور سیاستگذاریها بر این محور است که فرآیند تجاری کشور بر مبنای عرضه و تقاضا از محل مازاد تولید با رعایت حمایت از بخش کشاورزی باشد تا با رعایت ملاحظات فنی و تولیدی موانع توسعه و صادرات این بخش رفع شوند.
مدیرکل مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به اقدامات شاخص در این حوزه اشاره و بیان کرد: در مورد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دو آیین نامه در خصوص ورود موقت و نیز اصلاح و ابلاغ تعرفه ها به دولت ارائه شد تا ممنوعیت واردات به سمت و سوی افزایش تعرفه ها با تمرکز بر حمایت از تولید سوق یابد.
وی گفت: امسال در چارچوب سیاستگذاری جدید، صادرات و حمایت از تولید بر آن متمرکز شد که برای دانه های روغنی و سیب بطور مستقیم و برای فراورده های لبنی به صورت غیرمستقیم مشوقهای صادراتی اعطا شوند.
مدرسی افزود: این اقدام تاکنون بر افزایش صادرات و نیز خرید بخشی از محصول مازاد داخلی تاثیر خوبی داشته است.
وی ادامه داد: حوزه کشاورزی طی دو سال اخیر در بین تمامی بخشها بالاترین رشد اقتصادی را داشته بطوری که ارزش تولیدات کشاورزی 750 هزار میلیارد ریال با حجم 115 میلیون تن بوده است.
مدیرکل مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بخشی از این تولیدات را مازاد دانست که کشاورز را دچار مشکل می کند.
وی گفت: روند سیاستگذاریها افزایش صادرات محصولات مختلف است چنانکه پارسال صادرات تخم مرغ به 90 هزار تن رسید و گوشت مرغ رشد بیش از 40 درصدی داشت.
مدرسی به سیاستهای تعرفه ای و مشوقهای صادراتی هم اشاره و بیان کرد: امسال سیاست جدید مربوط به واردکنندگان موز بود بگونه ای که اگر به ازای هر یک کیلوگرم واردات موز 1،5 کیلوگرم سیب صادر کنند از 21 درصد معافیت تعرفه ای برخوردار می شوند و به جای 26 درصد تعرفه بر روی واردات موز، پنج درصد تعرفه می پردازند.
وی این طرح را موفق توصیف و بیان کرد: برای توسعه این امر در سایر محصولات نیاز است مولفه های اقتصادی، مسائل بازرگانی، نگاه کلان درآمدی دولت و الزامات اجرایی مورد نیاز گمرکات مد نظر قرار گیرد.
مدیرکل مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: این سیاست برای دانه های روغنی هم اجرا شد. پارسال به واردکنندگان به ازای خرید دانه های روغنی داخلی مجوز واردات روغن داده می شد.
وی ادامه داد: امسال این سیاست تکمیل شده و در صورتی که یک کیلوگرم دانه روغنی داخلی خرید کنند می توانند 36 کیلوگرم دانه روغنی وارداتی را استفاده کنند. با خرید یک کیلوگرم دانه روغنی داخلی می توانند هفت کیلوگرم روغن خام با معافیت تعرفه ای وارد نمایند.
مدرسی به مشوقهای صادراتی که طی دو ماه اخیر برای فرآورده های لبنی تعیین شده اند نیز اشاره و بیان کرد: به ازا 100 کیلوگرم جذب جدید شیر خام و صدور فرآورده های آن، واحدها و صادرکنندگان می توانند از مشوقهای صادراتی استفاده کنند. این روش زمینه جذب شیر مازاد و ایجاد بازارهای جدید را فراهم کرده و موجب گسترش صادرات می شود.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…