راه اندازی بیش از 7 هزار واحد تولید ورمی کمپوست با پرداخت 36 میلیارد تومان تسهیلات توسط بسیج سازندگی

 

 
 
به گزارش ایلنا،  ورمی‌کمپوست حاصل فعالیت بیولوژیک نوعی کرم‌خاکی است. این جانور با تغذیه از مواد آلی موجود در طبیعت آن ها را به کود آلی مغذی تبدیل می کند. ورمی کمپوست در حال حاضر به عنوان یکی از غنی‌ترین کودهای آلی بیولوژیک و بهترین جایگزین برای کود شیمایی در دنیا شناخته شده است.

کاربرد ورمی‌کمپوست به عنوان یک کود سبز در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر بسزایی دارد و موجب رشد بسیار سریع و ملموس درختان و گیاهان مثمر می شود. این کود فاقد هرگونه ماده شیمیایی و اصلاح‌کننده خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی خاک است. ورمی کمپوست علاوه بر وزن مخصوص کم، فاقد هرگونه بو، میکروارگانیسم‌های پاتوژن، باکتری‌های غیر هوازی، قارچ‌ها و علف‌های هرز است.

با توجه به اهمیت تولید کود سازگار با طبیعیت برای امنیت غذایی کشور، عرصه تولید کود ورمی کمپوست از سال 1392 مورد حمایت بسیج سازندگی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش قرارگاه جهاد اقتصادی بسیج، ظرف سال های 92 تا 94 با پرداخت بیش از 30 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی توسط بسیج سازندگی، 6 هزار و 667 هزار واحد تولید کود ورمی کمپوست در کشور راه اندازی شده که این میزان واحد تولیدی تا پایان سال 95، به بیش از 7 هزار واحد خواهد رسید. همچنین تا پایان سال جاری میزان تسهیلات ارائه شده به این واحدها به بیش از 36 میلیارد تومان خواهد رسید.

 

 

 

بر اساس پیش بینی قرارگاه جهاد اقتصادی، میزان اشتغالزایی مستقیم در واحدهای تولید ورمی کمپوست تحت حمایت بسیج سازندگی تا پایان سال 1395 به 10 هزار نفر خواهد رسید. استان خراسان رضوی با افتتاح 642 واحد تولید کود ورمی کمپوست  بالاترین آمار را در کشور به خود اختصاص داده است.

تولید ورمی کمپوست در ایران اگرچه چند سالی است که رواج پیدا کرده و حجم تولید آن به رقم قابل توجهی رسیده است، با این وجود مصرف آن در میان کشاورزان آنطور که باید و شاید، همه گیر نیست. این در حالی است که در صورت مصرف ورمی کمپوست به جای کود شیمیایی، علاوه بر تولید چند برابری محصولات ارگانیک و کاملا طبیعی، از آلوده شدن آب های زیر زمینی و تخریب محیط زیست توسط کودهای شیمیایی جلوگیری می شود.

سازمان بسیج سازندگی برای کمک به اشتغالزایی و حمایت از تولید در عرصه های اقتصاد مقاومتی، متعهد به ارائه آموزش های تخصصی در عرصه‌های تولیدی و پرداخت وام اقتصاد مقاومتی به داوطلبان واجد شرایط است.

علاقمندان به فعالیت در عرصه‌های تولیدی اقتصاد مقاومتی که نیازمند حمایت هستند، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به رده های استانی بسیج سازندگی در سراسر کشور مراجعه کنند.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…