استاندارهای کود به زودی تصویب و اجرایی می شود/ ثبت 4200 برند کودی تا کنون

 

 

 

پس از تصویب در شورای اداره استاندارد، کودهای شیمیایی تنها با نشان استاندارد اجازه توزیع دارند.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: همزمان با آغاز سال زراعی جدید، کودهای پایه مورد نیاز بخش کشاورزی با قیمت مصوب تأمین و در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.

شمس‌الله ملازاده افزود: بر اساس ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی، پایش کیفیت کودهای کشاورزی توزیعی در دستور کار بوده و تاکنون چهارهزار و ۲۰۰ برند کودی مورد تأیید مؤسسه تحقیقات خاک و آب از لحاظ کیفی قرار گرفته و به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: کودهایی که گواهی ثبت نداشته باشند اجازه توزیع نداشته و باید مواد تشکیل‌شده کود را به حد استاندارد برسانند.

ملازاده ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۰ نوع به سبد کودی اضافه شده تا بهره‌برداران بتوانند انتخاب‌های مناسبی داشته باشند.

وی از اضافه شدن کودهای سولفات آمونیوم، سولفات آهن، سولفات روی و دی‌آمونیوم فسفات به سبد کودی خبر داد و تصریح کرد: بهره‌برداران مختار هستند که با توجه به میزان نیاز خاک و گیاه، نسبت به استفاده از آنها اقدام کنند.

معاون فنی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یادآور شد: افزایش کیفیت کودهای مصرفی باعث شده که عملکرد محصولات کشاورزی بالا رفته و رغبت کشاورزان نیز به مصرف کود بیشتر شود.

ملازاده تأکید کرد: در حال حاضر بخشی از کودهای فسفاته، ازته و پتاسه یارانه‌ای تأمین می‌شود و قیمت نیز مطابق آنچه شورا مصوب می‌کند، اعمال می‌شود.

وی از اجرای اجباری کردن استانداردهای کود خبر داد و اظهار داشت: با همکاری سازمان ملی استاندارد، معاونت زراعت و مؤسسه تحقیقات خاک و آب، استانداردهای کودهای توزیعی در کشور اجباری می‌شود.

ملازاده همچنین گفت: در شورایی که وزیر جهاد کشاورزی یکی از اعضای آن است، استانداردهای کود به‌زودی تصویب و در کل کشور اجرایی می‌شود.

وی در ادامه افزود: اجرای این مصوبه حاصل دو سال کار مداوم مؤسسه‌های تحقیقاتی و سایر بخش‌ها مرتبط است.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاهی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از کودهای استاندارد علاوه بر آنکه کیفیت کودهای مصرفی را افزایش می‌دهد، اعتماد کشاورزان را نیز برای مصرف برندهای مطرح و مناسب برمی‌انگیزد و بدین‌ترتیب عملکرد در واحد سطح افزایش می‌یابد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…