حمایت دولت از صادرات کشمش با معافیت تعرفه‌‎ای و اختصاص یارانه صادراتی

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، علی اکبر مهرفرد با بیان این که براساس کتاب مقررات صادرات و واردات کشور تعرفه واردات موز 26 درصد تعیین شده است، افزود: براساس مصوبه هیات وزیران در جلسه 12 آبان ماه سال جاری و در راستای سیاست 'بازار در ازای بازار'،بازرگانان در ازای صادرات یک کیلوگرم کشمش برای واردات یک کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی برخوردار می شوند.
وی اظهار داشت: همچنین دولت در جلسه یادشده به منظور توسعه تولید کشمش صادراتی با اختصاص مبلغ دو هزار ریال یارانه صادراتی به ازای صادرات هر کیلو کشمش موافقت کرد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی با بیان این که ایران در کنار کشورهای آمریکا و ترکیه جزو سه کشور برتر تولید کننده و صادرکننده کشمش در جهان است، خاطرنشان کرد: سالیانه حدود 180 تا 200 هزارتن کشمش در کشور تولید می شود و سال گذشته 114 هزارتن کشمش ایرانی به کشورهای روسیه، اسپانیا، قزاقستان، عراق و امارات صادر شده است.
مهرفرد ظرفیت صادرات کشمش ایران را حدود 140 هزار تن دانست و تصریح کرد: پیش از این نیز دولت در راستای سیاست 'بازار در ازای بازار'، بهره مندی واردات هر کیلوگرم موز از تعرفه پنج درصدی را به صادرات یک و نیم کیلوگرم سیب مشروط کرده بود که اتخاذ این سیاست موجب افزایش 302 درصدی صادرات سیب ایران در شش ماهه نخست امسال شد.

** حمایت دولت از تولیدکنندگان مرکبات
قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی با اشاره به تولید 4.5 میلیون تن مرکبات در کشور گفت: دولت به منظور حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از ورود مازاد تولید به بازار، در ازای صادرات سه کیلوگرم پرتقال و نارنگی ایرانی در سال جاری با واردات یک کیلوگرم از این محصولات از تاریخ 15 اردیبهشت تا 15 شهریورماه سال 1396 یعنی در فصلی که تولید داخلی در بازار وجود ندارد،موافقت کرده است.
به گزارش ایرنا، به طور متوسط از هر چهار کیلوگرم انگور یک کیلوگرم کشمش تولید می‌شود.
براساس این دستورالعمل واردات موز در ازای صادرات کشمش و اعطای ۲۰۰ تومان یارانه صادراتی برای صادرات هرکیلوگرم از این محصول است که پیش از این واردات موز به صادرات سیب درختی نیز مشروط شده بود. صادرات سیب در ازای واردات موز همچنان به قوت خود باقی است.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…