کاهش مصرف آب در کشت گلخانه ای به کمتر از 10درصد

 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالانه بیش از 11 میلیارد مترمکعب از روان آب ها از مرزهای کشور خارج می شود.
به گزارش ایلنا، علیمراد اکبری در جمع خبرنگاران افزود: قسمتی از روان آب کشور به دریای خزر، قسمتی در خوزستان به خلیج فارس و قسمتی در نوارهای مرزی وارد کشورهای همسایه می شود.
وی اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی پروژه مشترکی برای مهار روان آب ها در برنامه دارند و دولت برای این منظور بیش از 10 ملیلیارد دلار را از صندوق توسعه ملی اختصاص داده است.
وی اظهار کرد: بیش از یک میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی کشور در عرصه این پروژه قرار گرفته و زمان اتمام پروژه در سال 1397 است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: طبق برنامه ششم توسعه آب و محیط زیست خط قرمز نظام جمهوری اسلامی بوده و تمام نهادهای کشور موظف به صیانت از این 2 مقوله مهم هستند.
کشت گیاهان پرمصرف به گلخانه منتقل می شود
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه برنامه هایی برای جایگزینی کشت گیاهان پرمصرف با گیاهانی با مصرف آب کم در دست اقدام دارد.
اکبری افزود: طبق این برنامه کشت برخی از محصولات از جمله صیفی جات و سبزی جات که نیاز بالایی به آب دارند به گلخانه ها منتقل می شوند.
وی اضافه کرد: در کشت گلخانه ای مصرف آب به کمتر از 10 درصد کاهش پیدا می کند و میزان بهره وری نیز 10 برابر افزایش پیدا می کند.
وی اظهار کرد: در برخی محصولات نیز که قابلیت کشت گلخانه ای ندارند، آبیاری محصولات به صورت میکرو(قطره ای) انجام می شود.
به گفته وی آبیاری این روش در کشور جوابگو بوده و سال زراعی گذشته 25 هزار هکتار از مزارع گندم به شیوه قطره ای و به روش های نوین آبیاری شده بود.
350 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: 350 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد و به صورت غیرقانونی قسمتی از آب های کشور از این طریق به غارت می رود.
اکبری افزود: وزارت نیرو برای تعادل بخشی به آب های زیرزمینی برنامه دارد و مسدودکردن چاهای غیرمجاز بخشی از این برنامه است.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو برای صیانت از منابع آبی زیر زمینی حدود هشت هزار چاه غیرمجاز را مسدود کرده است.
وی اظهار کرد: بخشی از برنامه های تعادل بخشی منابع زیرزمینی کشور شامل بهینه سازی مصرف آب و توسعه روش های نوین آبیاری در حوزه جهاد کشاورزی قرار دارد.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: 85 درصد هزینه های تجهیز مزارع به سامانه های آبیاری به صورت بلاعوض به کشاورزان پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی در زیر بخش آب و خاک کشاورزی ارتقای بهره وری آب بوده اضافه کرد: مسیر توسعه افقی در کشاورزی باید به توسعه عمودی تغییر پیدا کند و به ازای مصرف هر مترمکعب آب میزان بهره وری بالا برود.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…