صادرات 3.5 میلیارد دلار محصولات کشاورزی در هشت ماه 95/ تراز تجارت بخش کشاورزی 328 میلیون دلار بهبود یافت

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سه میلیارد و ۵۳۲ میلیون دلار محصولات کشاورزی ایران در هشت ماه امسال به سایر کشورها صادر شده است.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده با بیان این که صادرات بخش کشاورزی از ابتدای امسال تا پایان آبان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵,۲۲ درصد به لحاظ وزنی و ۴.۱۵ درصد از نظر ارزشی افزایش نشان می دهد، تصریح کرد: در این مدت، سه میلیون و ۸۰۵ هزارتن محصولات کشاورزی به ارزش سه میلیارد و ۵۳۲ میلیون دلار از ایران به دیگر کشورها صادر شده است.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه صادرات بخش کشاورزی در این مدت معادل سهم ۴,۶۵ درصد از کل وزن و ۱۲.۵۸ درصد از کل ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی بوده است.

صادرات باغی به لحاظ ارزشی اول شد، به لحاظ وزنی دوم
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این مدت، بیشترین میزان صادرات کشاورزی به لحاظ وزنی مربوط به زیربخش زراعی با سهم ۶۴,۹۵ درصد، باغی با سهم ۱۸.۸۸ درصد و دام و طیور با سهم ۱۴.۵۲ درصد بوده است.
وی بیشترین میزان صادرات از نظر ارزشی را مربوط به زیر بخش باغی با سهم ۴۵,۰۹ درصد، دام و طیور با سهم ۲۴.۶۱ درصد و زراعی با سهم ۲۴.۳۲ درصد عنوان و تصریح کرد: صادرات در بخش های دام و طیور نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ از نظر وزنی ۴.۶۷ درصد افزایش و به لحاظ ارزشی ۱.۷۳ درصد کاهش، دامپزشکی ۱۴.۳ درصد به لحاظ وزنی و ۱۱۳درصد از نظر ارزشی افزایش داشته است.

درصد افزایش صادرات محصولات شیلاتی؛ پیشتاز تمام زیر بخش ها
به گفته بخشنده، محصولات شیلاتی طی مدت یادشده به لحاظ وزنی ۶۸ درصد و ارزشی ۶۸,۸ درصد افزایش، محصولات زراعی از نظر وزنی ۲۶.۵ درصد افزایش و ارزشی ۱۰.۲۵ درصد کاهش و محصولات باغبانی به لحاظ وزنی ۳۸.۶ درصد و ارزشی نزدیک به ۱۲ درصد افزایش و جنگل و مرتع از لحاظ وزنی نزدیک به ۱۳.۶ درصد و ارزشی نزدیک به ۳۳.۶۵ درصد افزایش نشان می دهد.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از کاهش ۴,۹۸ درصدی واردات محصولات کشاورزی به لحاظ وزنی طی این مدت خبر داد و اظهار داشت: واردات از نظر وزنی نیز کاهش ۳.۱۸ درصدی داشته است.
بخشنده، اقلام عمده صادراتی از نظر اررزشی را پسته با پوست به ارزش ۶۰۴ میلیون دلار، رب گوجه فرنگی به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار و مغز پسته تازه یا خشک به ارزش ۱۰۶ میلیون دلار اعلام کرد.
وی اقلام عمده وارداتی به لحاظ وزنی را شامل ذرت دامی به ارزش ۸۷۴ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۵۹۳ میلیون دلار و کنجاله و سایر آخال های جامد از سویا به ارزش ۳۸۱ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: تراز تجارت خارجی بخش کشاورزی تا انتهای آبان ماه سال جاری ۲,۱۶ میلیارد دلار منفی است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نزدیک به ۳۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار بهبود یافته است.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…