افزایش سهم بخش کشاورزی در رشد اقتصادی از 9 به 13 درصد

 

سهم بخش کشاورزی در فضای اشتغال کشور حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است و عمده مشکلات بخش کشاورزی، نتیجه نبود زنجیره تولید است.
به گزارش خبرنگار ایانا، وزیر جهاد کشاورزی امروز در نخستین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی‌ویکمین دوره انتخاب، معرفی و تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: سهم بخش کشاورزی در فضای اشتغال کشور حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است و بر اساس گزارش بانک کشاورزی، فعالیت‌های این بخش بیش از ۳۴ درصد در ارتقای فضای کسب و کار، نقش‌آفرینی کردند.
محمود حجتی با بیان اینکه در سال‌های گذشته سهم بخش کشاورزی در رشد اقتصادی ۹ تا ۱۰ درصد بوده است، بیان کرد: در سال جدید این سهم به ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر راندمان آبیاری نیز از ۳۸ درصد به ۴۴ درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: می‌توان به ازای بهبود یک درصدی در بهره‌وری آب، ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال صرفه‌جویی کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی عنوان کرد: ما در این دوره تولیدکنندگانی داشته‌ایم که توانسته‌اند بیش از متوسط کشوری تولید داشته باشند. به‌طور مثال در بخش چغندرقند و انجام اقدامات مدیریتی نمونه‌ای داشتیم که با انجام اقدامات مدیریتی مناسب، تولید چغندرقند را در هر هکتار به ۱۶۰ تن برساند، در صورتی که متوسط کشوری ۵۰ تن است.
حجتی ادامه داد: کشاورزان نمونه این اعتماد را ایجاد کردند که می‌توان با افزایش بهره‌وری حتی در شرایط سخت کم‌آبی و بحران، تولید را افزایش داد.
وی عمده مشکل بخش کشاورزی را نبود زنجیره تولید دانست و تأکید کرد: تجربه جهانی نشان می‌دهد که تولیدکنندگان خود باید در این زمینه ورود پیدا کرده و زنجیره تولید را از مزرعه تا بازار مدیریت کنند.
حجتی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره تعیین زمان اعلام نرخ خرید تضمینی سکوت کرد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…