تولید بذر هیبرید، از آن دسته محصولاتی است که تولید داخلی آن می تواند تا میزان زیادی از شدت وابستگی به کشورهای خارجی بکاهد

 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: ۱۸۰ رقم بذر انتخاب شده از محصولات مختلف سبزی و صیفی، پس از ورود به ایران با همکاری و نظارت کارشناسان این مرکز در کنار کارشناسان خارجی به‌منظور بررسی سازگاری، انتقال و بومی‌سازی تکنولوژی تولید بذر، در یکی از گلخانه‌های شهرستان پیشوا کشت شد که قدمی اساسی برای تولید بذور هیبرید در کشور به‌شمار می‌رود.

جواد حسن‌پور با اشاره به اینکه برای واردات بذر، ۹۵ درصد وابستگی وجود دارد، افزود: کشت بذور نامبرده به نتایج مطلوبی رسیده که امید می‌رود تا کمتر از سه سال آینده خبرهای خوشی در این ارتباط منتشر شود؛ زیرا دستیابی به این تکنولوژی در ایران برای نخستین‌بار توسط مرکز تحقیقات استان تهران اتفاق افتاده و ادامه‌دار خواهد بود.

به گفته وی، البته تا پیش از این تعداد معدودی از بذور هیبرید در برخی مناطق تولید شده است، اما تنها در یک نسل دوام داشته و مهم‌تر از آن تکنولوژی مربوطه بومی‌سازی نشده بود و در نتیجه با اقلیم منطقه کشت شده سازگاری نداشت.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران تأکید کرد: اما با تکنولوژی جدیدی که قرار است به زودی به ایران منتقل شود، هم ادامه‌دار بودن تولید و هم بومی‌سازی آن مد نظر قرار گرفته و در همین راستا کارشناسان مربوطه یک دوره سه ماهه به کشور اسپانیا فرستاده می‌شوند تا آخرین فناوری‌ها را آموزش ببینند.

سخنان حسن‌پور در حالی است که رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی پیش از این به ایانا گفته بود: تولید بذور هیبرید که عمده آنها از کشورهای خارجی وارد می‌شود، نیازمند تکنولوژی بسیار پیچیده‌ای است. البته در حال حاضر محققان کشور برای دستیابی به آن فعالیت می‌کنند که امید می‌رود طی برنامه شش یا هفت ساله، این مهم به‌ویژه برای کلزا تحقق یابد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…