پایان واردات سموم بی کیفیت و پر خطر به لطف برجام و رفع تحریم ها / قرار گرفتن 1082 فقره کود بی کیفیت در فهرست ممنوعه

وزیر جهاد کشاورزی با تشکر از اقدامات رییس جمهوری در به نتیجه رسیدن برجام و رفع تحریم ها گفت: در دوره تحریم، سموم بی کیفیت و پرخطر وارد کشور می شد و مورد مصرف قرار می گرفت که با به نتیجه رسیدن برجام، این مشکل برطرف شد.

وزیر جهاد کشاورزی با تشکر از اقدامات رییس جمهوری در به نتیجه رسیدن برجام و رفع تحریم ها گفت: در دوره تحریم، سموم بی کیفیت و پرخطر وارد کشور می شد و مورد مصرف قرار می گرفت که با به نتیجه رسیدن برجام، این مشکل برطرف شد.
به گزارش ایانا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در مجمع ملی سلامت که در محل سالن همایش های رازی در حال برگزاری است گفت: وزارت جهاد کشاورزی در دو حوزه تامین پروتئین گیاهی و پروتئین دامی کشور نقش دارد.
حجتی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ما در تامین پروتئین دامی با مشکل چندانی مواجه نبودیم اما در مورد پروتئین گیاهی در بحث کود به عنوان مکمل غذای گیاهان و سموم برای دفع آفات با چالش های جدی روبرو بودیم. 

وی با ذکر این نکته که بیشترین مشکل در حوزه پروتئین گیاهی نحوه مصرف این مواد بوده خاطرنشان کرد: همانطور که انسان با بدغذایی دچار آسیب می شود، گیاهان نیز برای رشد مطلوب نیاز به یک رژیم غذایی و دارویی مناسب دارند.

وزیر جهاد کشاورزی با تشکر از اقدامات رییس جمهوری در به نتیجه رسیدن برجام و رفع تحریم ها یادآور شد: در دوره تحریم سموم بی کیفیت و پرخطر وارد کشور می شد و مورد مصرف قرار می گرفت که با به نتیجه رسیدن برجام این مشکل برطرف شد.
 حجتی در این مورد افزود: با رفع مشکلات واردات سموم و کودهای شیمیایی ما توانستیم یک بار دیگر سموم مجوزدار قدیمی را مورد بازبینی قرار دهیم و موارد کم خطرتر این محصولات برای مصرف جایگزین شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مشکلی که در مورد سموم و کود با آن مواجه بودیم این بود که ساز و کار مشخصی برای عرضه کود وجود نداشت. در عرصه مصرف نیز کشاورزان به خاطر مواجهه با مشکلات متعدد و قرار گرفتن در معرض نابودی محصول دچار بدمصرفی می شدند.

وی در مورد دستاوردهای جهاد کشاورزی عنوان کرد: در حال حاضر ۳۵۰۰ فروشگاه عرضه سموم در کشور ساماندهی شد و هزار کلینیک گیاه پزشکی با ۴هزار کارشناس تشکیل شده است و باید به تدریج به این سمت پیش برویم که هیچ سمی بدون انجام کارشناسی در اختیار کارشناسان قرار نگیرد.

حجتی با اشاره به بازنگری های انجام شده و امضای تفاهم نامه های متعدد در این دوره در مورد دیگر دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ۱۰۸۲ فقره کود در کشور در این دوره به دلیل کیفیت پایین و یا پر خطر بودن، در فهرست ممنوعه قرار گرفته است.

وی در پایان با اشاره به ثبت ۳۲ برند کود زیستی برای جایگزینی کودهای شیمیایی ابراز امیدواری کرد تا این رقم در آینده افزایش پیدا کند و توجه به تولید محصولات ارگانیک گیاهی برای حفظ سلامت مردم در اولویت قرار گیرد.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…