سازمان هواشناسی کشاورزی در پی ورود سامانه بارشی بر روی کشور که از دیروز جمعه وارد شده است و تا چند روز آینده کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد، توصیه هایی را به شرح زیر ارائه داد.

به گزارش ایانا از هواشناسی کشاورزی، از اواخر وقت دیروز جمعه و امروز شنبه با فعالیت سامانه بارشی بر روی کشور و نفوذ توده هوای سرد و کاهش دما در نوار شمالی، بارش برف در جاده های کوهستانی در مناطق مرتفع شمال غرب و ارتفاعات البرز غربی و مرکزی و لغزندگی جاده ها ی کوهستانی و اختلال در تردد جاده ها و کاهش دید افقی و همچنین آب گرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها به شرح زیر پیش بینی می شود:
از اواخر وقت جمعه و روز شنبه مورخ ۹۶/۱/۱۲: بارش برف در اردبیل، جاده های کوهستانی در مناطق مرتفع شمال آذربایجان های شرقی و غربی، شمال زنجان، ارتفاعات البرز در استان های تهران،البرز، قزوین، گیلان و مازندران و آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها در برخی نقاط استان های کردستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، شمال ایلام و شمال خوزستان.
همچنین بررسی نقشه های هواشناسی نشان دهنده نفوذ توده هوای سرد از اواخر روز شنبه به بعد به کشور بوده که بر این اساس وضعیت دمایی و توصیه های هواشناسی کشاورزی به قرار زیر می باشد :

 

شنبه ۱۲/۰۱/۹۶:

کاهش دما نسبت به روز جمعه در شمال غرب بین ۴ تا ۵ درجه ، سواحل دریای خزر ۵ تا ۸ درجه ، شمال شرق ۳ تا ۴ درجه ، دامنه های البرز ۱ تا ۲ درجه رخ خواهد داد و در سایر مناطق کشور تغییرات محسوسی در دما مشاهده نمی گردد .

 

یکشنبه ۱۳/۰۱/۹۶ :

بطور موقت نسبت به روز شنبه در نیمه شمالی کشور افزایش دمای نسبی رخ خواهد داد .

 

دوشنبه ۱۴/۰۱/۹۶ :

کاهش دما نسبت به روز یکشنبه در شمال غرب بین ۵ تا ۶ درجه ، سواحل دریای خزر ۵ تا ۶ درجه ، شمال شرق ۳ تا ۴ درجه ، دامنه های البرز ۱ تا ۲ درجه رخ خواهد داد و در سایر مناطق کشور حدود ۲ درجه کاهش دما رخ خواهد داد.

 

سه شنبه ۱۵/۰۱/۹۶ و چهارشنبه ۱۶/۰۱/۹۶ :

کاهش دما نسبت به روز دوشنبه در نیمه شمالی کشور حدود ۳ درجه رخ خواهد داد و در بقیه مناطق کشور هم روند کاهش دما وجود داشته که این کاهش دما در شمال شرق کشور محسوس تر خواهد بود .

 

توصیه های هواشناسی کشاورزی :

۱- کندوهای زنبور عسل در مناطق شمال غرب و شمال شرق به مکان های امن انتقال یابد .

۲- کشت چغندر قند بهاره در مناطق شمال غربی و شمال شرقی تا ۲۰ اسفند به تاخیر انداخته شود .

۳- گلخانه داران تمهیدات لازم را جهت مواجهه به سرما و یخبندان مهیا نمایند .

۴- استفاده از انواع محلول و سم پاشی در مناطق مذکور به آخر هفته انتقال داده شود.

۵- وسایل مواجهه با سرما و یخبندان آماده سازی گردد.

۶- عشایر نسبت به محافظت از احشام دقت لازم را داشته و از ارتفاعات دوری کنند.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…