شفافیت اطلاعات کشاورزان با راه اندازی یک سامانه جدید / اطلاعات در اختیار جهاد کشاورزی قرار می گیرد

در کلاس آموزشی توجیهی اجرای طرح قیمت تضمینی، سامانه اطلاعات کشاورزان به آن ها معرفی و همچنین نحوه فرآینده معاملات گواهی سپرده کالایی و فیزیکی در بورس کالای ایران به کشاورزان آموزش داده شد.
کلاس آموزشی توجیهی اجرای طرح قیمت تضمینی در استان کرمانشاه با حضور نماینده های دو استان کرمانشاه و کردستان برگزار شد.
به گزارش ایانا، در این کلاس آموزشی، سامانه اطلاعات کشاورزان به آن ها معرفی و همچنین نحوه فرآینده معاملات گواهی سپرده کالایی و فیزیکی در بورس کالای ایران به کشاورزان آموزش داده شد.

در سامانه اطلاعات کشاورزان، اطلاعات شناسایی، شماره حساب بانکی، سطح زیر کشت محصولات و همچنین پیش بینی تولید کشاورزان توسط کاربران مراکز خدمات کشاورزی وارد شده و پس از تایید مدیریت شهرستان و استان به بورس کالای ایران ارسال می شود. بورس کالا نیز در روند معاملات از این داده ها استفاده می کند و به این ترتیب در جریان عرضه ها، معاملات و همچنین پرداخت وجه معاملات به حساب کشاورزان مشکلی بروز نخواهد کرد. از طرفی وزارت جهاد کشاورزی نیز از اطلاعات کشاورزان برای پرداخت مابه التفات قیمت کشف شده در بورس با قیمت تضمینی استفاده خواهد کرد؛ به این ترتیب طی تعامل بورس کالای ایران و وزارت جهاد کشاورزی، این اطلاعات در اختیار این وزاتخانه قرار خواهد گرفت و در شناسایی کشاورزان و پیش برد اهداف اجرای سیاست های حمایتی موثر خواهد بود.

همچنین بورس کالا برای کشاورزان استان هایی که به شیوه گواهی سپرده محصولات را عرضه خواهند کرد، کد بورسی صادر می کند و از داده های سامانه اطلاعات کشاورزان برای تسویه معاملات استفاده خواهد کرد.

گفتنی است علاوه بر معرفی سامانه اطلاعات کشاورزان در این کلاس آموزشی، فرآیند معاملات گواهی سپرده کالایی همچون چگونگی تحویل محصولات به انبارهای تحت پذیرش و نظارت بورس کالا و عرضه محصولات در بورس و همچنین نحوه معاملات فیزیکی و تحویل محصولات کشاورزان به شرکت پشتیبانی امور دام توضیحات کاملی ارائه شد.

براساس این گزارش، از سال ۹۵ طرح قیمت تضمینی جو و ذرت به طور رسمی جایگزین خرید تضمینی این دو محصول از سوی دولت شد که در سیاست قیمت تضمینی، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی می‌توانند محصولات خود را به جای فروش به دولت، در بورس کالای ایران عرضه کنند و در صورت کاهش قیمت بورس نسبت به قیمت تضمینی اعلام‌ شده از سوی دولت، مابه‌التفاوت آن توسط دولت به تولیدکنندگان پرداخت می‌گردد.

با اجرای این طرح، عمده وجه معاملات به كشاورزان می رسد و مابقی از سوی دولت ظرف مدت کوتاهی به حساب آن ها واریز می شود. علاوه بر این در جریان اجرای طرح قیمت تضمینی، هزینه های دولت کاسته می شود، اطلاعات کشاورزان و حجم تولیدات شفاف می شود و با کاهش میزان واسطه گری در بازار محصولات کشاورزی، قیمت محصولات منصفانه و به صورت شفاف کشف می شود.

دوره های آموزشی اجرای طرح قیمت تضمینی تاکنون در تهران، البرز، خوزستان، فارس، ایلام، چهارمحال و بختیاری، قم، اصفهان و کردستان و کرمانشاه برگزار شده است.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…