عرضه خرما در بورس کالا / راه اندازی دانشکده خرما / امضای 3 تفاهم نامه برای توسعه صنعت خرما

در نشست امروز هم‌اندیشی استان‌های خرماخیز کشور در اتاق ایران مطرح شد:
عرضه خرما در بورس کالا/ راه اندازی دانشکده خرما/ امضای ۳ تفاهم نامه برای توسعه صنعت خرما
در نشست هم‌اندیشی استان‌های خرماخیز کشور از سوی انجمن ملی خرما در مورد فضای اقتصادی حوزه خرما در کشور، وضعیت کشت جایگزین نخیلات در کشور و میزان بهره وری از منابع آب در نخیلات کشور و روش‌های بهبود وضعیت خرما، قیمت تمام شده بالا، فقدان تنوع فرآوری، درجه بندی و بسته بندی مناسب و بهداشتی و عدم اتصال مستقیم به بازار و عدم هزینه کرد در بازاریابی از جمله مشکلات خرمای کشور بررسی شد.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست هم‌اندیشی استان‌های خرماخیز کشور از سوی انجمن ملی خرما در مورد فضای اقتصادی حوزه خرما در کشور گفت: مجموعه تشکل‌های ما در حوزه اهداف کلان، مشترک استT اما در حوزه عملیات اجرایی مشکلات زیادی وجود دارد.

محمدرضا پور ابراهیمی با اشاره به رابطه خوب ایران و روسیه و ظرفیت‌های بسیار برای صادرات تولیدات ایرانی از جمله خرما به این کشور گفت: مجموع صادرات ما به روسیه در سال ۹۵، تنها ۳۰۰ میلیون دلار و یک‌پنجم میزان صادرات روسیه به ایران بوده است.

پور ابراهیمی با اشاره به سفر اخیر خود به روسیه و دیدار با سفیر ایران در این کشور گفت: از موضوعاتی که وی مطرح می‌کرد این بود که فعالان اقتصادی ایرانی بزرگ‌ترین مانع فعالیت اقتصادی خودشان هستند و رقابت تاجران ایرانی با یکدیگر مشکلات زیادی به وجود آورده است.

این نماینده مجلس همچنین قیمت تمام‌شده بالای محصولات کشاورزی را از دیگر چالش‌های حوزه کشاورزی عنوان و تصریح کرد: قیمت تمام‌شده بالا امکان رقابت را از تولیدکنندگان گرفته و درعین‌حال حاشیه سود را پایین آورده است. قیمت تمام‌شده در کشور ما دو تا سه برابر کشورهای دیگر است.

پور ابراهیمی تأمین مالی را هم از پیش‌نیازهای صادرات دانست و گفت: صادرکنندگان برای گسترش کسب‌وکار خود به تأمین مالی هم احتیاج دارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین بر لزوم عرضه خرما در بورس کالا هم اشاره کرد و گفت: عرضه خرما در بورس با تعیین قیمت مرجع به عرضه و تقاضای این محصول کمک کرده و درعین‌حال می‌تواند به تأمین مالی صادرکنندگان هم کمک کند.

پور ابراهیمی با تأکید بر لزوم حمایت‌های مالی از صادرکنندگان، بر تقویت صادرات غیرنفتی تأکید کرد.

 

دانشکده خرما راه اندازی شود.

رئیس انجمن ملی خرما در این نشست گفت: باید به بخش خصوصی بیشتر توجه و اعتماد کرد و مسئولان دولت با برون سپاری فعالیت‌ها، ضمن کمک به کوچک شدن دولت، کارها را به بخش خصوصی واگذار کنند.

محسن رشیدفرخی با تاکید بر لزوم استفاده از نیروی کار و مدیران متخصص در حوزه‌های مختلف گفت:

برای پیش بردن کار به صورت تخصصی در حوزه خرما پیشنهاد راه اندازی دانشکده خرما مطرح می‌شود که امیدواریم در صورت امکان پیگیری و اجرایی شود.

در ادامه رئیس اتاق کرمان بر تهیه نقشه راه صنعت خرمای کشور تاکید کرد و گفت: اگر چه در گذشته خوشه صنعتی کسب و کار خرما در کرمان راه اندازی شده اما هنوز مشکلات و دغدغه‌هایی در این زمینه وجود دارد به طوری که سالانه باید نگران افزایش تولید، خرید تضمینی و... باشیم.

سیدمهدی طبیب زاده، با اشاره به مشکل کم آبی استان کرمان خواستار افزایش بهره‌وری در زمین تولید خرما شد. وی گفت: در زمینه تولید خرما با راه اندازی مرکز تحقیقات می‌توان تولید این محصول را دگرگون کرد.

گفتنی است در این نشست وضعیت کشت جایگزین نخیلات در کشور و میزان بهره وری از منابع آب در نخیلات کشور و روش‌های بهبود وضعیت خرما بررسی شد. قیمت تمام شده بالا، فقدان تنوع فرآوری، درجه بندی و بسته بندی مناسب و بهداشتی و عدم اتصال مستقیم به بازار و عدم هزینه کرد در بازاریابی از جمله مشکلات خرمای کشور عنوان شد.

در پایان ۳ تفاهم نامه شامل تفاهم نامه انجمن ملی خرما با شرکت شهرک‌های صنعتی ایران در زمینه توسعه بازار، تفاهم نامه انجمن ملی خرما با مرکز مطالعات آب و کشاورزی اتاق ایران در زمینه بهره وری در آب و تفاهم نامه بین مرکز مطالعات آب و کشاورزی اتاق ایران و معاونت باغبانی جهاد کشاورزی در زمینه کشت و اصلاح نخیلات با نظر انجمن خرما به امضا رسید.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…