پیش بینی انجام 32 پروژه تحقیقاتی در زمینه خرما در سال جاری/ تاسیس دانشکده خرما ضرورت ندارد/ افزایش قیمت صادرات خرما

 

دستیابی به روش‌های غیرشیمیایی در کنترل و بیماری‌های خرما، معرفی روش‌های جایگزین متیل‌بروماید در ضدعفونی خرمای صادراتی، معرفی کودهای بیولوژیک و تغذیه غیرشیمیایی نخل خرما، مکانیزاسیون گرده‌افشانی و استخراج گرده نخل خرما و... از دستاوردهای پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری طی سال‌های گذشته بوده است.

دستیابی به روش‌های غیرشیمیایی در کنترل و بیماری‌های خرما، معرفی روش‌های جایگزین متیل‌بروماید در ضدعفونی خرمای صادراتی، معرفی کودهای بیولوژیک و تغذیه غیرشیمیایی نخل خرما، مکانیزاسیون گرده‌افشانی و استخراج گرده نخل خرما و... از دستاوردهای پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری طی سال‌های گذشته بوده است.

رئیس پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به اهداف تحقیقاتی این پژوهشکده گفت: هدف تحقیقاتی که در این پژوهشکده صورت می‌گیرد، انتقال یافته‌ها به بهره‌برداران است.

دکتر مسعود لطیفیان با اشاره به تأثیر فعالیت‌های پژوهشکده بر روند افزایش تولید خرما افزود: قیمت خرمای صادراتی در زمان تأسیس پژوهشکده در دو دهه گذشته ۰,۷ دلار در هر کیلوگرم بود؛ اما امروز به ۱.۳ دلار افزایش یافته است که این امر نشانگر ارتباط معناداری بین فعالیت‌های پژوهشی و ارزش صادرات خرما است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در زمینه کاشت، داشت و برداشت خرما بیش از ۱۸۰ نشریه و دستورالعمل فنی در تالار ترویج علوم کشاورزی در سازمان تات به‌صورت رایگان در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است، عنوان کرد: دستیابی به روش‌های آبیاری تحت فشار و استفاده از آب‌های نامتعارف (شور و لب‌شور) در نخلستان‌های خرما، معرفی ارقام سازگار نخل خرما برای مناطق مختلف کشور که راندمان تولید ۱۰,۳ برابری نسبت به ارقام موجود دارد، از دستاوردهای این پژوهشکده به‌شمار می‌رود.

به گفته رئیس پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری، دستیابی به روش‌های غیرشیمیایی در کنترل و بیماری‌های خرما، معرفی روش‌های جایگزین متیل‌بروماید در ضدعفونی خرمای صادراتی، معرفی کودهای بیولوژیک و تغذیه غیرشیمیایی نخل خرما، مکانیزاسیون گرده‌افشانی و استخراج گرده نخل خرما و... از دیگر دستاوردهای پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری طی سال‌های گذشته بوده است.

لطیفیان با اشاره به انجام ۲۸ پروژه تحقیقاتی در حوزه خرما در سال ۹۵ ادامه داد: همچنین در سال جاری ۳۲ فقره پروژه تحقیقاتی در زمینه خرما در پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به تأسیس دانشکده خرما که اخیراً از سوی رئیس انجمن ملی خرما پیشنهاد شده است، تأکید کرد: تا زمانی که مشخص نشود اهداف پیشنهاددهنده از تأسیس دانشکده خرما چیست و چه رشته‌هایی در نظر آنان است، نمی‌توان پاسخ مناسبی به آن داد. در حال حاضر در مؤسسه علمی - کاربردی جهاد کشاورزی در مقطع کاردانی و کارشناسی در زمینه خرما دانشجویان مشغول تحصیل هستند، آیا غیر از این ها نیز لزومی برای تأسیس دانشکده ویژه خرما وجود دارد؟ باید کسانی که این طرح را پیشنهاد می‌دهند، نخست پروپوزال آن را تهیه و در اختیار وزارت علوم قرار دهند.

گفتنی است، سطح زیر کشت خرما در سال ۹۵، ۱۹۸ هزار و ۵۱۰ هکتار و تولید این محصول یک میلیون و ۴۲۲ هزار و هفت تن بوده است.

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…