مصرف سم کشاورزی در ایران حدود 40% کمتر از میانگین جهانی

 

محمدعلی باغستانی روز سه شنبه در جریان بازدید از باغ های پسته بردسکن به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مصرف سم در عرصه های باغی و زراعی ایران 600 تا 700 گرم در هکتار و میانگین جهانی آن حدود یک کیلوگرم در هکتار است.
وی بر ضرورت تولید محصولات سالم تأکید کرد و افزود: یکی از اولویت‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی کنترل بیولوژیک آفت ها با هدف تولید محصولات سالم و ارگانیک است.
باغستانی از ثبت 350 قلم سم در کشور خبر داد و گفت: سالانه 22 تا 25 هزار تن سم برای مبارزه با آفات کشاورزی و باغی در کشور استفاده می شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی گفت: تنوع سموم خود می تواند به کاهش مقاومت آفت ها منجر شود.
باغستانی با تاکید بر تولید و ثبت سموم کم خطر در کشور، مبارزه با قاچاق و توزیع سموم کشاورزی، بویژه سموم تقلبی را ضروری خواند و گفت: عزم وزارت جهاد کشاورزی و دیگر مسئولان مربوطه در این زمینه جدی است.
وی با بیان اینکه خراسان رضوی، دومین استان پسته خیز کشور است، استفاده از ماده کائولین برای مبارزه با آفات پسته در این استان را، تا نهایی شدن تحقیقات در خصوص آن ممنوع اعلام کرد.
برخی کارشناسان با توجه به اقلیم منطقه و خشکی، آفتابی بودن و گرمای شدید، در چند ماه اخیر استفاده از کائولین فرآوری شده را برای مقابله با آفات باغ های پسته پیشنهاد کرده اند.
باغستانی افزود: این طرح به صورت آزمایشی در برخی از مناطق خراسان رضوی و به خصوص بردسکن اجرا می شود و باغداران باید تا کسب نتیجه قطعی و صدور مجوز، از آن استفاده نکنند.
شهرستان بردسکن 10 هزار هکتار باغ پسته دارد که 70 درصد آن بارده است و سالانه ازاین سطح 11 هزار تن پسته خشک تولید می شود که رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است.
شهرستان 76 هزار نفری بردسکن در 273 کیلومتری مشهد قرار دارد.
** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…