مشوق های صادراتی دولت برای کشمش/ 500 تومان به ازای هر کیلو

 

 

دولت با اختصاص پنج هزار ریال یارانه در ازای صادرات هر کیلوگرم کشمش و همچنین تعیین و برخورداری از تعرفه ترجیحی برای واردات موز در ازای صادرات کشمش، از باغداران و صادرکنندگان این محصول حمایت می‌کند.
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در جلسه مشوری تعیین سیاست‌های تولیدی و صادراتی کشمش تصریح کرد: تولید محصولات کشاورزی علاوه بر رعایت روش های بهره وری از جمله استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و ارقام پربازده، باید تقاضامحور و بازارپسند باشد و سلیقه مشتری در همه مراحل تولید از جمله ارقام، فرآوری و بسته بندی مورد توجه قرار گیرد.

وی بر این نکته تاکید کرد که تولید و عرضه کالاهای کشاورزی باید به صورت «زنجیره‌ای» انجام شود و افزود: نهادسازی برای تولیدات انبوه و اقتصادی بخش کشاورزی ضروری است. در زنجیره تولید محصولات کشاورزی، نهاده‌ها با قیمت مناسب تامین و بدون تحمیل هزینه‌های واسطه‌گری در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد و لازم است زنجیره تولید انواع محصولات کشاورزی ترسیم و با شناسایی حلقه‌های مفقوده، نسبت به رفع نقایص اقدام شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های قابل توجه و بازارهای جدیدی برای عرضه محصولات کشاورزی وجود دارد، تاکید کرد: بخش عمده‌ای از محصولات باغی از جمله کشمش، پسته و زعفران با هدف صادرات تولید می‌شود و ضرورت دارد تولید و عرضه این محصولات متناسب با نیاز بازارهای هدف و در زنجیره صورت گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی تقویت عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا را ضروری برشمرد و افزود: درحال حاضر، محصولات ذرت و جو به طور کامل و همچنین محصولاتی نظیر پسته و زعفران نیز در بورس کالای کشاورزی عرضه می‌شود.

حجتی با اشاره به اینکه سیاست‌های حاکم و ناظر اقتصادی دولت، پایین آوردن سود تسهیلات بانکی است، از تعیین سود 15 درصدی برای تسهیلات فعالیت های بخش کشاورزی خبر داد و گفت: این نرخ سود پایین‌ترین نرخ سود تسهیلات اعطایی است ولی برای اقتصادی و قابل رقابت شدن تولیدات کشاورزی، تسهیلات بخش کشاورزی باید با سود کمتر از این در اختیار بهره برداران قرار گیرد.

وی سود تسهیلات بانکی بخش کشاورزی کشورهای منطقه از جمله آذربایجان و ترکیه را 3 تا 4 درصد عنوان کرد و افزود: کاهش نرخ تورم و تناسب نرخ سود تسهیلات با نرخ تورم از سیاست های اقتصادی دولت است.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: دولت با اختصاص پنج هزار ریال یارانه به تولیدکنندگان در ازای هر تولید هر کیلوگرم کشمش و همچنین تعیین و برخورداری از تعرفه ترجیحی برای واردات موز در ازای صادرات کشمش، از باغداران و صادرکنندگان این محصول حمایت می کند.

حجتی بر لزوم اصلاح روش های تولید انگور و شیوه های نگهداری، فرآوری و فروش محصول کشمش تاکید کرد و گفت: روش سنتی خرید تضمینی کشمش از سوی سازمان تعاون روستایی با مشارکت تولیدکنندگان و تشکل ها و صنایع مرتبط باید تغییر و سازمان تعاون روستایی نیز باید از تشکیل نهادها در این زمینه حمایت کند.

وی با بیان اینکه بازار کشمش همچون پسته و زعفران باید به سمت تثبیت قیمت‌ها حرکت کند، اظهار داشت: روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان ها باید نسبت به شناسایی و رفع مشکلات تولید، فرآوری و بازاررسانی محصول کشمش اقدام کنند.

در حال حاضر، 75 میلیون تن انگور در دنیا تولید می‌شود که از این میزان یک میلیون و 100 هزار تن کشمش به دست می آید

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…