تولید و فرآوری گیاهان دارویی

 

اهمیت کشت گیاهان دارویی:


یکی از ظرفیت های موجود در ایران برای توسعه اقتصاد داخلی و صادرات، کشت و برداشت گیاهان دارویی است .
به عقیده کارشناسان ، توسعه کشت و صنعتی شدن گیاهان دارویی ، نقش به سزایی درحفظ گونه های مختلف ، ایجاد ارزش افزوده و افزایش حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی دارد.

در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی آمده است که حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی در جهان در سال 2010 بالغ بر 100 میلیارد دلار بوده است که پیش بینی می شود گردش مالی متمرکز بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در سال 2050 به 5000 میلیارد دلار برسد.

با توجه به ارز آور بودن گیاهان دارویی و نقش آن در توسعه اقتصادی، توسع کشت گیاهان دارویی و تقویت صنعت فرآوری و صادرات آن به کشورهای متقاضی از دیگر راهکارهای کارشناسان برای حمایت و توسعه گیاهان دارویی است.

شرکت فیدار تجارت سابین در راستای رسیدن به چشم انداز و اهداف خود به توسعه پایدار کشاورزی، اقدام به توسعه کشت و بهره‎برداری و فرآوری محصولات برخی از گیاهان دارویی نظیر مورینگا اولیفرا نموده است که ارزش اقتصادی قابل توجهی دارد.

 

کاربرد و خواص گیاه مورینگا اولیفرا:
مورینگا درجهان به دلیل فوایدش و استفاده‌های آن در صنایع پزشکی -داروسازی و صنایع غذایی - کشاورزی شناخته شده است و گیاهی است که تمام قسمت آن قابل استفاده و مصرف می‌باشد.در هندوستان پوسته بیرونی آن را بعنوان یک نوع سبزی در آشپزی استفاده می کنند و آن را بصورت بسته بندی و یا تازه به کشورهای فراوانی برای مهاجرانشان صادر می کنند. ریشه‌ی آن بعنوان جانشینی برای ترب کوهی و یا ریشه‌ی خردل می‌باشد و برگ آن به عنوان سبزی بطور نیم پز یا پخته شده در غذا یا بعنوان چاشنی استفاده می‌شود. هم چنین دانه آن به عنوان تنقلات و آجیل بصورت خام و یا برشته مصرف می شود. پودر برگ خشک شده هم می تواند به هر نوعی از غذا و خوراکی بعنوان مکمل معدنی و ویتامین اضافه شود.


طرح کشت گیاه مورینگا اولیفرا در شرکت فیدار تجارت سابین:
1.    انتخاب منطقه مناسب واقع در جنوب کشور برای توسعه کشت
2.    ایجاد واحد فراوری و بسته بندی در مناطق آزاد
3.    بازاریابی و صادرات به کشورهای اروپایی
4.    مشارکت با شرکت خارجی جهت سرمایه گذاری و توسعه دانش فنی

 

ارتباط با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 20، طبقه دوم، شرکت فیدار تجارت سابین 
تلفکس: 20-2188792212 98+
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. جزئیات بیشتر…